Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Konserten i Oslo är en del av en klubbturné för att fira albumt "Mylo xyloto". Det är fullsatt på rockklubben och Coldplay bevisar, enligt Expressens Anders Nunstedt, att de är störst och bäst just nu. Foto: Benjamin A. Ward Konserten i Oslo är en del av en klubbturné för att fira albumt "Mylo xyloto". Det är fullsatt på rockklubben och Coldplay bevisar, enligt Expressens Anders Nunstedt, att de är störst och bäst just nu. Foto: Benjamin A. Ward

Nunstedt: Coldplay är både störst och bäst just nu

Annons:
FAKTA

COLDPLAY


Konsert
Sentrum scene, Oslo

Publik: 1000 (fullsatt).
Vem: Chris Martin (sång, gitarr, piano), Jonny Buckland (gitarr), Guy Berryman (bas) och Will Champion (trummor) bildade Coldplay i London -96. De har sålt över 50 miljoner skivor.
Vad: Del av en klubbturné för branschfolk och tävlingsvinnare för att fira femte albumet "Mylo xyloto". Konserten kommer att streamas exklusivt på expressen.se i december.
Fråga:
Varför spelar de inte, "Christmas lights", jullåten?
Bäst:  "Viva la vida", magnifik igen.
Sämst: "Mylo xyloto"; instrumental, utan melodi.

Läs mer om
Fyra getingar - mycket bra
OSLO. Mäktigt, maffigt, monumentalt - Coldplay.
På sin exklusiva klubbspelning visar Chris -Martin & Co att de är tillbaka på rätt väg igen.
Den går spikrakt uppåt.
Konserten i Göteborg i somras var okej, men den var ett slags mellanting från ett band som inte riktigt visste vilken väg de skulle ta. Coldplay spelade nya låtar, som ingen hört tidigare. Och gamla låtar, precis som vi hört dem förut.

I den svettigt fullsatta rockklubben i Oslo hittar bandet fokus igen. Det finns inget energiläckage i den komprimerade låtlistan. Coldplay börjar redan fyra på eftermiddagen, men eftersom det är becksvart ute och ännu mörkare inomhus – frånsett några blinkande neonringar på scenen – känns det inte lika underligt som det kan låta.
Bandet spelar fokuserat, snudd på forcerat till en -början, med en övertygelse som färgar varje låt. Spelningen kan ses som ett slags led i lanseringen av färska albumet ”Mylo xyloto”, men är lika mycket en ren -styrkedemonstration.
Coldplay spelar bara hits. Ändå utelämnar de låtar som ”Lost”, ”Talk”, ”Politik” och ”Speed of sound”. Det är imponerande.

Att spelplatsen inte är Wembley Arena spelar mindre roll. Chris Martin kommer agera arenadomptör om man så stänger in honom i en flyttlåda. Han har de stora gesterna i blodet. Han har också ett hjärta som bultar för publiken lika mycket som för musiken.
När allsången kommer – det tar bara några minuter in i konserten – växer Coldplay flera meter. När de märker gensvaret i ”Paradise” – som tycks byggd för att välta superarenor – slår de i taket av ren spelglädje. När de senare når fram till ”Viva la vida”, låter de som rockens absoluta giganter.
Coldplay är både störst och bäst just nu.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader