Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Clabbe af Geijerstam trotsar Sveriges radio och räddar Kikki Danielsson. Sångerskan torkar nu tårarna och lovar att bryta isoleringen. Foto: MIKAEL SJÖBERG / GUGGE ZELANDER Clabbe af Geijerstam trotsar Sveriges radio och räddar Kikki Danielsson. Sångerskan torkar nu tårarna och lovar att bryta isoleringen. Foto: MIKAEL SJÖBERG / GUGGE ZELANDER

Clabbe trotsar P4:s förbud - spelar Kikkis låtar

Annons:
Tidigare artiklar
Clabbe af Geijerstam trotsar Sveriges radio och räddar Kikki Danielsson. Sångerskan torkar nu tårarna och lovar att bryta isoleringen.
Samtidigt kan Expressens artiklar leda till att P4 tvingas ompröva sitt beslut om att bojkotta den folkkära artistens låtar.
Expressen kunde i går berätta att P4 på Sveriges radio tagit beslut om att inte spela Kikki Danielssons nya låtar på radio. Detta på grund av att de inte ansågs hålla måttet.
Det, i kombination med faderns nyliga död, har helt knäckt Kikki Danielsson som isolerat sig och gråter ensam.
- Jag är ledsen, sårad och förbannad. Jag fattar inte. Är det mobbning på gång? berättade sångerskan då.

Trotsar förbudet

Men efter vår artikel har nu radioveteranen Claes "Clabbe" af Geijerstam ilsknat till rejält på sin arbetsgivare P4.
Han väljer att öppet trotsa "Kikki-förbudet":
- Det är skandal. Jag hade ingen aning om detta. Jag gillar ju Kikki, därför ska jag spela hennes låt på lördag. Direkt efter nyheterna klockan 19. Förresten, jag kommer att spela hennes låt två gånger. Hälsa det till henne och hennes fans.
Hälsningen till dem med makt över spellistorna är solklar:
- Jag kommunicerar inte med P4:s handläggare. Jag spelar vad jag själv vill i mitt program! Och just Kikki har ett stort nyhetsvärde tycker jag.
Kikki Danielsson blir jublande glad då hon får höra vad Clabbe Geijerstam planerar:
- Clabbe kommer jag att ge en stor puss! Det är så roligt.

Nu vill Kikki satsa för fullt

Beskedet har nu fått sångerskan att ta beslutet att bryta sin isolering:
- Nu ska jag satsa stenhårt. Jag åker ned till Stockholm redan i morgon (i dag onsdag), och på torsdag ska jag och Sulo spela in två låtar till. Tack alla fans som stöttat mig, det betyder mycket för mig!
Men inte nog med det. Efter Expressens skildrande av situationen gör Kikki Danielsson även tv-comeback. SVT:s "Allsång på Skansen" ville inte ha med henne - men:
- Dessutom har "Förkväll" ringt mig tack vare detta, och vill ha med mig i sitt program.
Rita Jernquist, samordnare för musikredaktörerna på P4, utesluter inte att kanalen efter kritiken kan komma att backa vad gäller bojkotten av Kikki Danielsson:
- Vi har det uppe för diskussion. Vi har troligtvis bestämt oss i morgon (läs i dag).
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader