Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Martin Carlsson om Muse: "Man blir helt vimmelkantig"

Muse
Hovet, Stockholm.
Publik: 9000.

BÄST: Om det vore möjligt skulle getingen brista ut i världens asgarv.
SÄMST: Om man ska vara petig borde "Butterflies & hurricanes" ha spelats.
Fakta

TRE HÖJDARE


Lasershowen:
Metallica har mer resurser, men har inte fattat hur man får de gröna strålarna att bli mer än ett kaotiskt stjärnornas krig. Muse gör grön teknologi behagligt skön.
Bas- och trumjam:
Bassisten Christopher Wolstenholme och trummisen Dominic Howard gör någon superhäftig, upptemporockigt efter softa, nervdallrande "Unintended".
Syntgitarren:
Matt Bellamy får det annars så vidriga instrumentet att blir übercoolt i "Undisclosed desires".

MUSE


Engelska trion Muse skivdebuterade 1999 och kallades då Radiohead-kopia.
Senaste fem åren har bandet varit gigantiskt överallt i Europa. Muse spelade på Wembley Stadium två kvällar 2007 inför 160 000 fans.


När jag myntade begreppet
excessrock i recensionen av senaste albumet "The resistance" hade jag ingen aning om att Muse skulle ta det ytterligare ett steg längre på scen.
Det var ju rätt överdådigt redan på skivan, milt sagt. I inledande "Exogenesis: symphony part 1 (overture)", första delen i en extravagant minisymfoni, hissas de tre medlemmarna upp på varsin Kiss-inspirerad men extremt visuellt framåtinriktad plattform.
Frontfiguren Matt Bellamy är iförd en svart skinnjacka med absurt långa fransar, som en hyllning till Freddie Mercurys pompöst glammiga och Rob Halfords metalliskt hårda homoestetik.

Sedan kommer den: hitparaden som börjar med "Map of the problematique" och faktiskt inte tar slut förrän konserten avrundas efter en timme och trekvart med lidelsefullt munspel och en överdjävulsk "Knight of Cydonia".
Det är en rockshow utan en enda svacka, där varje låt övertrumfar den föregående.

Och allt är Matt Bellamys förtjänst. Hans röst är lika "out of this world" som de konspirationsteorier texterna tar upp. Rösten är till och med bättre live än i studion och håller hjärtat i ett järngrepp. När låtarna stegras ytterligas vrids det till om och om igen så att man blir helt vimmelkantig.
Muse är det ultimata arenabandet som gör allt rätt. Om det inte vore för en familjevänlig dinosaurieshow hade bandet spelat på Globen denna kväll. Muse är outsidern, som trots förakt från kritiker och brist på panghits kommer att bli nästa stor stadionattraktion.
Etablissemanget kan helt enkelt inte stå emot motståndsrörelsen, gräsrötterna, längre.

Av Martin Carlsson
noje@expressen.se

Publicerat 25 oktober 2009
Uppdaterad 25 oktober 2009
Tyck till
Det finns 10 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Det finns ju även en anledning till varför de har vunnit ett STORT antal bästa live band och bästa live act priser!

Helt UNDERBAR konsert! Alla liknelser mellan Muse och Radiohead har jag fortfarande efter ett antal år inte fattat. Visst både Matthew Bellamy och Thom Yorke har Grymma röster men att de skulle vara lika, nope. Har inte lyssnat på Radiohead så mycket men av det lilla jag har lyssnat så har de två banden rätt så olika stilar. Dessutom om Muse och Radiohead nu skulle vara så lika som det sägs borde man väl gilla båda bandens sound i alla fall lite? Radiohead nej tack, Muse = greatest band EVER!

Första positiva rescensionen jag läst. Kan vara för att de övriga som rescenserat är lite för gamla för att första ironin i Muse scenshower och tror att de gör allt med blodigt allvar. Muse är medvetna om att kappan med fransarna, ljusshowen, de vridna texterna om konspirationsteorier m.m. m.m m.m är vräkigt och extravagant. Och det är just därför de väljer att framställa sig så. Om någon sett intervjuer med bandet ser man att det är lite vilda, galna, busiga killar med mycket humor. Något de uppenbarligen tar med sig ut på scen. Själv skrattade jag gott åt Matts franskappa, när han tackade stockholm, försökte sig på några svenska fraser, och åt konfettiballongerna som åkte ut över publikhavet. De har kul med musiken och scenen samtidigt som de är så jädrans tajta och skickliga på sina instrument och sin sång.

Underbar konsert & nästa gång blir det Globen!
En bits resa från Klubben i fryshuset där jag såg den första gången ;) Däremot är det tröttsamt, ignorant och okunnigt att läsa & höra här & var om liknelserna med ett annat brittiskt band som hade sin glansperiod på 90-talet. Dom är inte mer lika än vad, Verdi är i förhållande till Wagner, vad John Coltrane är i förhållande till Coleman Hawkins, eller vad Mötley Crüe är i förhållande till Kiss.
Skillnaden är väl måhända då den att Muse i sitt sound innehåller ett mycket bredare spektra av referenser och skicklighet, som tillåter dem pendla mellan System of a down, via Jeff Buckley till Queen. Rockens Depeche Mode!

@mapbells

Ja, Radiohead-kopior. Om man lyssnar med ett halvt öra, som man oftast gör när man lyssnar på radio, så finns det också musikaliska likheter mellan banden. Jämför t ex "Uprising" eller "Bliss" med hela Radioheads "Paranoid Android" (upptempo + långsam sångmelodi i refrängen).
Men främst är det ju Matts och Thoms röster som är förvillande lika. Tonomfånget, falsetten, tonfärgen, fraseringen, vibratot, de långa vokalerna, ja... t o m andningen är identisk. Och därmed mycket av meloditolkningen. Och det är knappast Thom Yorke och Radiohead som kopierar.
Jag förstår inte heller hur jag kan ta fel, som lyssnat på Radiohead sedan tidigt 90-tal. Men det kanske avslöjar hur Muse plankat mycket av det musikaliska tilltalet...

Otroligt bra konsert! Kul med en musikalisk recensent!
"Radiohead-kopia"????? Matts röst kanske liknar Thom Yorkes, men musiken, själva harmonierna, har inga likheter, jag förstår inte hur man kan ta fel. Ge upp dessa tjatiga liknelser, Muse står för sig själva på en solid grund av musikalitet och de levererar med pondus och passion!

Lätt det bästa jag varit på, så jävla fenomenala dom är!!!!

"Radiohead-kopia"...
Fortfarande varje gång Muse spelas på radion tror jag i början att det är Radiohead. Matt Bellamys röst ÄR identisk med Thom Yorkes, så att man nästan skäms! Men de är ju trallvänliga och lite mer i ropet just nu.

De är redan nästa stora stadionattraktion Carlsson. De lär återkomma till sommaren. Redan klara för flera stadions i Europa, bl a Stade de France.

Det var så jävla underbart!
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
SINGLAR v. 11

1. ANNA BERGENDAHL

THIS IS MY LIFE
Förra veckan: 1

2. ERIC SAADE

MANBOY
Förra veckan: 2

3. TIMOTEIJ

KOM
Förra veckan: 4
Hela Sverigetopplistan - Klicka här!
Källa: GLF/Nielsen Soundscan Int

ALBUM v. 11

1. SALEM AL FAKIR

IGNORE THIS
Förra veckan: -2

2. SADE

SOLDIER OF LOVE
Förra veckan: 2

3. THE PLAYTONES

ROCK'N ROLL DANCE PARTY
Förra veckan: 1
Hela Sverigetopplistan - Klicka här!
Källa: GLF/Nielsen Soundscan Int

REALTONES v. 11

1. ERIC SAADE

MANBOY
Förra veckan: 2

2. ANNA BERGENDAHL

THIS IS MY LIFE
Förra veckan: 7

3. SALEM AL FAKIR

KEEP ON WALKING
Förra veckan: 3
Hela Sverigetopplistan - Klicka här!
Källa: GLF/Nielsen Soundscan Int

SAMLINGAR v. 11

1. BLANDADE ARTISTER

MELODIFESTIVALEN 2010
Förra veckan:1

2. BLANDADE ARTISTER

RIX FM - BÄST MUSIK JUST NU! 2010
Förra veckan:2

3. BLANDADE ARTISTER

ABSOLUTE CINEMA
Förra veckan:3
Hela Sverigetopplistan - Klicka här!
Källa: GLF/Nielsen Soundscan Int

MUSIKNYHETER


 
Toppbild















Bottenbild