Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Självmordsvåg efter Jacksons död

Michael Jacksons död har lämnat en hel värld i sorg.
Nu uppges ett dussintal fanatiska beundrare ha tagit sina liv, rapporterar Sky News.
- Michael Jackson skulle aldrig ha velat detta. Han skulle ha sagt åt dem att leva, säger Gary Taylor, ägare till stjärnans största fan club-sajt, till Sky News.
Fakta

SÖK VÅRD


Det finns hjälp att få om du är ung och har självmordstankar eller andra problem. Tveka inte att söka hjälp.
o Gå till din husläkare.
o Kontakta det mobila/akuta teamet på närmaste psykiatriska klinik.
o Vårdguiden, som finns i varje landstingsområde, kan ge tips om vart du skall vända dig.
o
Ring till olika akuta journummer, som till frivilligorganisationer, för att få hjälp med olika typer av problem. Här följer ett antal nummer dit du kan ringa för att få hjälp!
o Nationella hjälplinjen:
020-22 00 60.
Måndag-torsdag: 17.00-22.00.
Fredag, lördag och söndag: 17.00-24.00.
o Jourhavande präst
kommer du i kontakt med via 112.
o Jourhavande medmänniska:
0771-900 800
o BRIS:
0200-23 02 30
o Jourhavande kompis:
020-22 24 44
o Jourhavande adoptionskompis:
020-64 54 30
o Linje 59 för bi- och homosexuella ungdomar:
020-59 59 00
o Bris-Vuxentelefon-om barn:
077-1505050 Mån -fre 11.oo-13.00
o SPES
(Suicid prevention och efterlevandestöd), telefonjour varje dag 19:00-23:00: 08-345873
Källa: Vårdguiden och web4healt

Michael Jackson har beundrare världen över, och hans album har sålts i miljontals exemplar.
Enligt Gary Taylor, som äger Michael Jacksons största fan club-sajt, MJJcommunity.com, har nu superstjärnans död följts av flera tragiska självmord.
– Jag vet att det har skett en ökning. I nuläget handlar det om 12 personer, enligt de uppgifter jag har, säger han till Sky News.
– Det är en allvarlig situation som de här personerna befinner sig i. Men Michael Jackson skulle aldrig ha velat detta. Han skulle ha sagt åt dem att leva.

Stor saknad och smärta

Gary Taylor startade MJJCommunity.com för 10 år sedan. I dag har sajten mer än 14 000 aktiva medlemmar och 30 anställda.
Till sommaren planerade Michael Jackson att göra storslagen comeback – efter 12 års paus. 50 konserter – med premiär 13 juli – var inbokade på O2 Arena i London.
Enligt Gary Taylor har superstjärnans bortgång lämnar fansen fyllda med stor saknad och smärta.
– De kan inte acceptera hans bortgång, de lever i ett slags annorlunda verklighet, säger han till Sky News.

"Hylla Jacksons liv"

Jesse Jackson, som är politiker, pastor och gammal vän till världsartisten, har lagt upp en film på videosajten Youtube. I videoklippet uppmanar han fans att inte vara självdestruktiva.
– Det här är en tid då hjärtan är tyngda. Många känner stor smärta, men det finns samtidigt skäl att hylla Michaels liv, säger han.
– Ibland faller vi samman, men vi reser oss igen. Det är rätt väg att gå. I Michaels namn, låt oss leva tillsammans som bröder och systrar och inte dö var för sig som idioter.

Av Adam Öhman
adam.ohman@expressen.se

Publicerat 30 juni 2009
Uppdaterad 30 juni 2009
Tyck till
Det finns 15 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Vad jag menar är att det är hundratals, tusentals människor som tar livet av sig varje dag i hela världen. Att då prata om en självmordsvåg när 12 st dör är liksom en krusning i den stora våg som ständigt pågår. Sen att folk mår dåligt förstår vi nog alla, dagens samhälle gör att många människor oavsett bakgrund känner sig vilsna och utsatta för stor press.

Såå sliten, såå s l u u t.., men ä n d å .. en levande legend, som a l l t i d .. m å s t e stå upp för sina Fans!!! Som hade musiken.. och g u l d e t .. i sin sång och sin dans!!!!
Det var inte .. H A N.. Det var vad som f ö r v ä n t a d e s av honom, och den rollen spelade han.. m a g n i f i k t !!!!!

En ensammare, olyckligare människa får vi l e t a .. efter!!!!

Var "glada" ... istället... för att Michael ... ä n t l i g e n ... är l y c k l i g !!!! Och har funnit sin .. själs ro!!!! Kan vi inte ... u n n a honom det??? J a g kan!!!! TAAACK MICHAEL.. FÖR ALLT VAD DU GAV OSS!!!!!! See You later !!!! :-)

Gunilla

Hel: gammal och luttrad - eller en rigid "realist" som "minsann inte låter sig imponeras - och hör sen!"
Nej hela världen sörjer inte men att ingen på din arbetsplats ens nämner det hela tolkar jag som en sorts snobbism.

Trist att läsa alla fördomar om dem som kanske, jag tror dock inte det finns minsta faktaunderlag för de här påståendena, tagit livet av sig. Bara okänsliga och okunniga människor uttalar sig som incus och andra.

RE:Incus.12 personer är 12 för mycket! man skall vara väldigt försiktig,visa respekt och empati när man pratar om självmord.För alla som mår dåligt och läser detta (själv drabbad) skall ni TRO PÅ och veta att de som försökt och misslyckats är mycket tacksamma för att de fortfarande är i liv.Många självmord är impulshandlingar:Det finns MASSOR av hjälp att få.TA EMOT DEN! Försök tänka er in i hur anhöriga,i synnerhet föräldrar mår när de drabbats av detta! Det trodde jag att jag kunde,tills det drabbade mig själv.Först då förstod jag att jag inte varit i NÄRHETEN av den känslan.jag är inte samma människa längre,gråter mer eller mindre varje dag(två år sedan).Genomgår en sorg och SMÄRTA som känns som om någon vrider en kniv i mitt hjärta.Så mår jag och alla de föräldrar som förlorar sina barn på detta sätt.Det finns hjälp,TA EMOT DEN.

12 personer är inte så mycket i den självmordsvåg som ständigt pågår. Dessa människor hade ändå tagit livet av sig själva, de sökte bara en lämplig anledning.

12 personer är inte så mycket i den självmordsvåg som ständigt pågår. Dessa människor hade ändå tagit livet av sig själva, de sökte bara en lämplig anledning.

Aldrig en lösning att ta livet av sig. Det har alltid varit fegt, och lämnar bara anhöriga i sorg och misär.

Det heter naturens självsanering.
Dock fattar jag inte varför de inte begick självmord för 15 år sedan då artisteriet tog slut. Det var ju då han dog som artist.

Låt stackar´n vila i frid!
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Oscar JulanderStilbloggen

 
Toppbild
















Bottenbild