Charlotte Perrellis glädje visste inga gränser efter segern - hon ville aldrig sluta festa. Sonen Angelo var först fram och gratulerade mamma med en jättekram och maken Nicola skålade i champagne för sin vinnarhustru: - Nu ska vi dricka bubbel och partaja hela natten! tjöt en lycklig sångerska.
Charlotte Perrelli anlände strax före midnatt till den stora schlagerefterfesten.
Tillsammans med sitt 15 man stora team kom hon i en jättelik limousine.
Kaoset utbröt nästan omedelbart när hon klev ur bilen.
Tårarna rann längs Charlotte Perrellis kinder. Alla ville skåla med och gratulera henne till att ha lyckats upprepa bragden från 1999.
"Helt chockad"
- Jag är helt chockad, det är hur fantastiskt som helst! Jag har inte ens vågat drömma om det här. Jag har sett elefanter falla förut. Så rafflande! jublade sångerskan och höjde champagneglaset i Globens annex, där festen hölls.
Tvåan Sanna Nielsen gav henne en stor smällpuss och maken Nicola höjde även han glaset och tjoade:
- Jag har världens bästa hustru! Det finns inga ord för hur stolt jag är! Jag visste att hon skulle greja det!
Tvekade inte
Dessförinnan hade lille sonen Angelo varit först framme för att gratulera sin mamma:
- Visst var mamma duktig?
Angelo tvekade inte på svaret, utan viskade tyst:
- Mamma, du var bäst!
Förra årets vinnare, Ark-sångaren Ola Salo, kramade om Charlotte uppe på artisternas viphylla.
Bröderna Rongedal, Amy Diamond - och till och med BWO var framme och gratulerade.
- Det fick bära eller brista - och det bar! Jag har världens bästa låt, jag älskar den. Föll pladask. Jag tror jättemycket på låten till Europa, jag har goda chanser att placera mig bra. Att slå brett. Jag har några segrar kvar till Carola... Men nu ska jag prestera bra i Serbien också! Mera champagne!
Lyckliga över stödet
Över 250 grattis-sms trillade in på Charlotte Perrellis mobil:
- Det är helt galet! jag är överlycklig över allt stöd!
Vid tvåtiden i natt lämnade den lyckliga vinnaren schlagerfesten tillsammans med Nicola:
- Jag har haft en fantastisk kväll, men nu måste jag hem och sova ett par timmar.
- Jag ska hem och pussa på barnen fast de sover. Sen är det bara på med mys- byxorna, en kopp te och varva ner litegrann. Puss och hej allihopa!