Dolph Lundgrens jakt på revansch - aktuell i Melodifestivalen
Lars Johansson
2010-02-05
-2
5
0
FAKTA
Dolph Lundgrens väg från Kramfors till Hollywood Under tonårstiden växte Lundgren upp hos sina farföräldrar i Nyland utanför Kramfors. 2008 gick han ut och berättade att han som barn blev misshandlad av sin far. Genom dåtida storstjärnan Grace Jones fick han en mycket liten roll i Bondfilmen "Levande måltavla" (1985), i vilken Jones spelade bondbrud. De hade också ett förhållande vid den tidpunkten. Lundgrens genombrott kom med filmen "Rocky IV" (1986), i vilken han spelade den sovjetiske boxaren Ivan Drago. Hans första huvudroll var som He-Man i filmen "He-Man - universums härskare" (1987). Under 1990-talet medverkade han bland annat i "Showdown in Little Tokyo" (1991) och ÒUniversal Soldier" (1992). År 2004 gjorde han debut som regissör, med filmen "The Defender". Han kommer att återvända till vita duken med den kommande filmen "The Expendables" där han spelar den onde Gunnar Jensen. I den här filmen är det andra gången han medverkar en film med Sylvester Stallone.
ÖRNSKÖLDSVIK. Utskrattad, förlöjligad och misshandlad. Men i morgon tar Dolph Lundgrens osannolika karriär ännu en vändning - för Expressen berättar den blonde jätten om hur han fick stryk som barn, varför han valde att fly Sverige och känslan att bjuda sina barn på en schlagerbiljett. - Klart att det känns som en revansch. Och mina döttrar kommer att tycka att det är helt galet när de får se mig här.
Svenska Melodifestivalen har bytt skepnad.
Åtminstone en del av den.
För i morgon stiger en 195 centimer lång amerikansk actionsvensk ut på scenen för att leda schlager-SM tillsammans med Christine Meltzer och Måns Zelmerlöw.
Dolph Lundgren har landat i Örnsköldsvik - för att ta den ultimata revanschen på sitt gamla hemland.
Och sticka huvudet rakt i det getingbo som det innebär att leda Melodifestivalen.
- Ja, jag vet det. Men jag är redo för det. Jag har redan varit så oerhört nedskriven här och fått all skit man kan få i Sverige tror jag. Det kan inte bli värre. Jag fick ju en massa kritik när jag kom hem och människor sa att jag inte kunde prata svenska längre till exempel. Allt det där...
- Istället känns det väldigt skönt. En ära. Och jag får spexa och skämta om mig själv, jag behöver inte vara så jävla seriös hela tiden.
Dolph Lundgren lämnade Sverige när han var 22. Orsakerna till det han själv kallar en flykt ligger dock längre tillbaka än så. Från det han var sju till tolv års ålder.
Pappan slog honom
- Jag hade problem med min pappa. Det var egentligen skälet till att jag senare lämnade landet. Han slog min mamma och mig. Jag försökte skydda henne och åkte på stryk själv. Är en förälder elak mot en vänder det sig gärna inåt. Man ser ju upp till dem och vill ha deras kärlek. Det var jobbigt som liten grabb.
Båda Dolphs föräldrar är i dag döda, men filmstjärnan berättar att han i vuxen ålder vid flera tillfällen försökte ta upp det svåra med sin pappa.
- Men han hade förträngt det. Han blev coolare med åren, taggade ner. Han var inte längre våldsam när han var 70. Konflikten mellan den lille grabben och den vuxne mannen fanns inte kvar. Och klå upp honom gick inte heller då. Den längtan som fanns där så starkt när man var pojke, ge igen. Sänka honom.
Slet av håret
- Jag blev inte slagen så att armar och ben åkte av, men hår slets av, jag var tvungen att ha mössa på mig inför klassen så det inte skulle märkas. Sveket man kände...
Vägen till att uthärda gick via att börja träna karate.
- Det blev ett sätt att lära sig ta smärta, och att lära sig fajtas. jag ville vara stark. Jag gick i karateterapi skulle man kunna säga (skratt).
Den lille slagne killen blev större och starkare än de flesta. Han hann bli Europamästare i karate och läsa vid KTH i Stockholm och fina skolor i såväl Australien som USA innan ett minst sagt stormigt förhållande med Grace Jones ledde in honom på filmens bana. En liten roll i Bond-filmen "Levande måltavla" (1985) resulterade i nästa års brakgenombrott som Sovjet-boxaren Ivan Drago i "Rocky IV".
I andra ringhörnan Sylvester Stallone - och i verkligheten fick, den numer gode vännen rejält med stryk framför kamerorna.
- Ja, han fick åka in till sjukhus. Där blev han kvar i två veckor. Sylvester har i efterhand sagt att ingen träffat honom så hårt som jag gjorde då (skratt). Men vi är fortfarande vänner. Jag tror det är den där kicken som driver en. Oavsett om det handlar om att spela in film, fajtas eller leda Melodifestivalen inför tre miljoner tittare. Kicken.
Dolph Lundgren kommer att medverka på plats i schlager-SM i morgon och vid den stora finalen i Globen 13 mars. Dessemellan kommer han att dela sin tid mellan Los Angeles och filminspelningar samt hemmet i Spanien. Rapporter kommer att skickas hem varje lördag. Det fiktiva superhjälteuppdrag han har är att ta tillbaka den förlorade schlagerbucklan från Norge. Till sin hjälp kommer han om allt går i lås ha bland andra vännen Sylvester Stallone och valda delar ur den svenska Melodifestival-eliten.
Han kommer att dansa också
Och så kommer actionskådespelaren att dansa.
- Ja, det stämmer. Jag har legat i hårdträning för det. De andra programledarna är rutinerade på sånt här. Det är inte jag. Visst, jag har hållit tal på galor och så, men det här lär bli ett jävla tryck. Jag får köra ganska mycket på känsla.
Även ett annat problem har han fått lösa sedan programledarjobbet blev ett faktum:
- Jag har läst in mig på schlagerhistoria. När jag fortfarande bodde i Sverige var det Björn Skifs, ABBA, Lasse Berghagen, Göran Fristorp och Pugh Rogefeldt som gällde. Senast jag hade koll var väl Carola, men det är ju mer än 25 år sedan det också... Jag håller på att förkovra mig.