Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Vännen slogs ihjäl. I morgon kväll står Hollywoodstjärnan Dolph Lundgren åter på Melodifestivalens scen. För Expressen berättar han om sin vän Kurt Roland Pettersson som blev brutalt mördad 2003. "Kurre var en nära vän till mig. Vi tränade karate tillsammans och tävlade för landslaget", säger Dolph Lundgren och tycker att händelsen var mycket tragisk. Foto: Sven Lindwall Vännen slogs ihjäl. I morgon kväll står Hollywoodstjärnan Dolph Lundgren åter på Melodifestivalens scen. För Expressen berättar han om sin vän Kurt Roland Pettersson som blev brutalt mördad 2003. "Kurre var en nära vän till mig. Vi tränade karate tillsammans och tävlade för landslaget", säger Dolph Lundgren och tycker att händelsen var mycket tragisk. Foto: Sven Lindwall

Dolph Lundgren om sin brutalt mördade vän

Annons:
Läs mer om
Dolph Lundgren är i morgon kväll den i särklass största stjärnan som uppträder på Globens scen.
För Expressen berättar Hollywoodstjärnan nu att hans nära vän Kurt Roland Pettersson brutalt mördades.
- Gärningsmännen väntade på honom, det är jäkligt tragiskt.
Dolph Lundgren har gjort megasuccé på hemmaplan och är inför morgondagens Globen-final den absolut hetaste svenska stjärnan.
Hollywoodstjärnan har tidigare avslöjat för Expressen hur hans familj bands fast och knivrånades i hemmet.
Nu berättar Dolph Lundgren om mordet på hans nära vän Kurt Roland Pettersson, 45.

"En nära vän"

Vännen arbetade som fystränare på ett gym i närheten av Barcelona och hade ett förflutet såväl i karatelandslaget som i kampsortsroller på vita duken.
- Kurre var en nära vän till mig. En väldigt trevlig kille. Vi tränade karate tillsammans och tävlade för landslaget, säger Dolph Lundgren.

Slagsmål med gäng

På väg hem efter ett nattklubbsbesök 2003 hamnade Kurt Roland Pettersson och hans sällskap, i bråk med ett gäng vid ett torg.
I slagsmålet som följde fick svensken ett dödande karateslag över luftstrupen.
Enligt polisen slogs han också antagligen i huvudet med ett järnrör.
- Han blev dödad där nere. Han hamnade i bråk med några som väntade på honom den kvällen. Han hade en jäkla otur.

"Det är så tragiskt"

Dolph Lundgren fortsätter eftertänksamt:
- Efter karriären med karaten träffade jag honom både i Los Angeles och här hemma. Han hälsade på mig där, han var både duktig och generös. Det är så tragiskt. Brutalt mördad. Tränaren Kurt Roland Pettersson mördades brutalt i samband med ett slagsmål i Barcelona 2003.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader