Caroline af Ugglas är en av favoriterna i Melodifestivalen. I morgon tävlar hon i schlagerfinalen. Läs hennes svar på läsarnas frågor!
Lena: Hej Caroline! Hur mår du, har du fortfarande ont i nacken? I så fall kommer här ett dundertips: köp vit tigerbalsam, det är helt suveränt!!! Jag håller tummarna i morgon, du är bäst!!!!! Många Lycka Till Kramar från Lena
Caroline: Hej! Jag har fortfarande lite ont. Det kommer som tandläkarilningar. Tack för tipset - jag har vitt tigerbalsam hemma.
Ingela: Känner du på dig att du kommer att vinna Carloline, hoppas detta
Caroline: Nej, jag sätter mig aldrig på såna höga hästar. Är för rädd att trilla av!
ida: Är du cool ?
Caroline: Ganska cool, faktiskt men idag är det faktistk bara fredag. Så imorgon I don't know!
Paula och Natha: Heeej varför ska dom sparka en dansare?? vet du det?
Caroline: Vet inte ens något om det. Vems dansare?
Paula och Natha: Tycker du att du ska till moskva?? p.s jag vill
Caroline: Visst vore det smickrande men inte skulle jag förgås här hemma i Sverige heller...
Caroline: Visst vore det smickrande men inte skulle jag förgås här hemma i Sverige heller...
Ola, Skogmur, G: Vad betyder din tatuering för dig ?
Caroline: Jag tycker den är cool och det är ett statement för att inte vara tvungen att vara perfekt.
Ankan: Varför ställer du upp i melodifestivalen?
Caroline: För att det är en fantastiskt stor scen, jag släpper ju album snart och så är det kul också.
ida: Hur kom ni på en så bra låt ?
Caroline: Man kommer inte på en bra låt tror jag. Den kommer till en. Timing och nåt ovanifrån. Sorry om jag verkar flummig, men så känns det.
Lillemor å Morr: Varmt lycka till i morgon ! Vi ses på onsdag i Stallet ! Lillemor i växeln .
Caroline: Det gör vi!
Lyxunge: Om jag säger "Maybe" av Janis Joplin, blir du orolig för stämningsansökningar då?
Caroline: Nej, inte det minsta. Det var en som sa det till mig häromdagen så jag var tvungen att dubbelkolla. Så gör det även du, en gång till, så kommer även du att kunna sova lugnt. Kram :-)
Tommy W: Ska du ha dina fina stövlar igen?
Caroline: Självklart! Jag svävar fram i dom!
Lena: Hej Caroline om inte du vinner på lördag vem vinner då?
Caroline: Jag är ju lite Malena-fan. Sen tycker jag ju att alla har starka nummer, annars skulle dom inte vara här. Det känns lite som om man har vunnit bara att vara här. Men självklart, rösta gärna på mig! :-)
Michaela: Är du närvös inför i morgon ? :)
Caroline: NERVÖS? Jag säger bara, NERVÖS! Tror det, ja!
Ankan: vem/vilka är ditt största hot i morgon?
Caroline: Mitt största hot imorgon är att få ännu mer ont i nacken. Och utöver det, dom tio övriga bidragen!
Malin: Hej Caroline! Sjöng tidigare i din kör. Har du den fortfarande? Lycka till imorgon. Jag tror på dig!
Caroline: Klart jag har min kör kvar - i allra högsta grad. Och kommer alltid ha, tills den dag jag dör. Och det höll jag ju på att göra häromdagen... :-)
Marita: Hej Caroline, jag tycker din låt är kanonbra!! Kommer du att byta scenkläder i morgon?
Caroline: Nej, det är fortfarande samma scenkläder, eftersom dagarna går så snabbt så hinner man inte byta kläder ens... Däremot, skulle man mot all förmodan få äran att representera fosterlandet i Moskva, så nog ska jag tänka över saken lite... PS ganska mycket
lotta: Jag har sett att du på dina framträdan drar upp benen gång på gång, är det för att få krafter eller e de dina personliga moves??
Caroline: Det är ingenting jag själv tänker på. I guess the music moves my feet :-) Men i blues och soul så är det jävligt viktigt med timing, och man måste vara avslappnad i kroppen och då händer det saker.
Annika: Caroline, har du tänkt på, att om du går och vinner så kommer du inte att "hinna med" oss körmedlemmar i vår? Vi snyftar, röstar och håller tummarna! Du är värd allt detta! Kram
Caroline: Klart jag hinner med er! Det handlar om två veckor och dom lägger vi till i maj i så fall, det vi ni ju att jag har dubbelbokat Berwaldhallen så inte en challe att jag drar in på våra möten!
Alexander: Din make Heinz är han med och gör musiken till alla dina låtar?
Caroline: Ja. Nya plattan kommer på onsdag och där är det han överlag som har gjort låtarna. Dock har Markus Krunegård gjort en fantastisk låt som jag framför med Tommy Nilsson. Men annars gör Heinz det är han är bra på. Laga mat, lägga barnen, hänga tvätt och städa. Och så göra låtar förståss! så gör jag texter och äter choklad. :-)
Elke: Håller tummarna för dig, den bästa låten på många år, äntligen en melodi utan en massa fyrverkeri och annat nonsens, röster på dig, hoppas du har kommit dig efter din olycka, kram från en pensionär.
Caroline: Tack tack tack söta, söta, söta du!
Suzzie: Om Du vinner imorgon....vilket jag håller tummen för....har Du gjort en översättning till engelska på "Snälla, snälla"??? Vad kommer den isåfall att heta?
Caroline: Jag tar ju inte ut något i förskott, åt det hållet är jag inte lagd. Men skulle jag göra det kommer jag självklart inte vara lat utan verkligen försöka. Sen kommer jag att testa den inför en stor jury och be dom säga vad som är bäst, svenska eller engelska. Vad den kommer att heta vet jag inte, men inte Please Please Please för det låter för "hårt".
Kajki: Varför tror du att människor uppfattar dig så speciell?
Caroline: Bra fråga. Min fråga är först om det inte bara är media som gör allt för att framställa mig som konstig. Jag tror att jag är en stolt okonstlad svensson som så många andra.
Stefan: Du har en så otrolig känsla i dina låtar precis som Joplin hade, skillnaden är väl att hon levde ett hårt liv, vad gör att du får sådan underbar känsla i dina låtar?
Caroline: Jag har varit uppe, jag har varit nere, jag har varit inne, jag har varit ute. Tar inget för givet, har en depressiv själ och måste hålla mig på mattan för att vara lycklig och glad, vilket jag lyckas ganska bra med nuförtiden.
Mikael Lannersu: Har du någon ny skiva på g som skall släppas?
Caroline: 18 mars!
ida: Varför håller du på med händerna så mycket ?:)
Caroline: Det kallas för gestikulering, många människor gör så. Jag har försökt att sjunga utan att göra det, men det blir utan känsla och timing.
Annika: Vill bara önska dig lycka till imorgon. Ditt bidrag växer o växer för varje gång jag lyssnar på den..... Den är bara underbar o vilken röst du har ! Helt suverän !
Caroline: Tack!
Rolex: Hur många barn har du o hur gamla är dom?
Caroline: Eddielee, 7 år och Otis, 1.9 år.
Anna-Lena: Har ingen fråga, men vill önska dig ycka till i morgon! Melodifestivalen behöver dig:)du är bäst!!!
Caroline: Tack snälla, snälla, snälla!
Lena: Blir det någon turne i sommar eller något annat evenemang du skall vara med på? Du har min röst i morgon...
Caroline: Den är under konstruktion, tre spelningar i början av april är redan klara. Kolla hemsidan: www.carolineafugglas.com
Pia: Jag håller på dej imorgon ,ska till Globen i morgon
Caroline: Då ses vi där, tjenamoss!
Moa: Hur kom ni på låten?:)
Caroline: Jag beställde en blues av Heinz och han levererade med detta som resultat.
j.s: hej har du barn
Caroline: Se mitt svar till Rolex.
Eva: Tror du att du kan få samma känsla i låten om du sjöng på engelska? Jag tycker att det är känslan som du förmedlar som är så häftig.
Caroline: Jag håller med till viss del. För en svensk blir det ju mer äkta på svenska. vi får väl ta ställning till hur vi ska göra om det går så bra...
Rolex: Hur valde du din tatuering? Vem har ritat den?
Caroline: Jag har ritat den själv!
Maryse: Lycka till Caroline! Vi är alla overens att du är bäst! Gestikulera så mycket du vill!
Caroline: Tack! Det ska jag.
Tondöv: tror du verkligen att all kan sjunga?
Caroline: Alla kan sjunga.... på sitt sätt.
Pia: Vill bara tacka för ett mycket bra framförande som bara växer och växer ju mer jag lyssnar till det. Texten är mycket fin. Lycka till!
Caroline: Jättetack!
lotta: Jag tycker om din klädstil. Var köper du dina kläder och efter vilka kriterier?
Caroline: Klänningen är ifrån French Connection. Cumm heter en annan butik jag brukar handla i. Och Saturn Return i Gamla Stan. Och i Kista Centrum finns en kanonbutik som heter Caroline, faktiskt. ...
Janne: varför har du flyttat från stockholm?
Caroline: Det är svårt att ha hästar i stan. Och så gillar jag att vara nära naturen.
lotta: vad är kraven för att få vara med i din kör? är det sång prov för att komma med?
Caroline: Nejnejnej. ALLA får vara med!
Moderator: Nu är chatten strax slut. Ställ era sista frågor.
lotta: Jag har alltid gillat din stil och önskar att jag var lika modig som du och våga sticka ut, men man vill ju inte skilja sig från mängde och att det ska pratas om en. har du upplevt svårigheter med att inte vara som alla andra? Har du mött motstånd i ditt sett att leva av andra människor?
Caroline: Att skilja sig från mängden är inte det viktiga - det viktiga är att vara sig själv och tycka om sig själv så som man är. Då är det lättare att se sig själv i spegeln.
cathy: Önskar dig lycka till i morgon. Mår du bättre efter olyckan?
Caroline: Lite stel i nacken fortfarande men det kunde ha varit mycket, mycket, mycket värre. Jag är glad att jag sitter här!
joakim s: tror du att ditt framträdane kommer påverkas av kraschen?
Caroline: Nej, jag kommer att vifta med både armar och ben precis som vanligt!
Sappe: Vad har du för slags djur?
Caroline: Häst, hund, katt. Och Heinz.
Moderator: Nu är chatten slut. Tack så mycket Caroline!
Anne: Lycka Till i morgon! Din låt är så himla bra, den bara berör en...
Caroline: Och jag blir berörd när ni tycker så... tack!