Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Maria Montazamis hemlighet: "Jag har varit mig själv hela vägen". Foto: Suvad Mrkonjic Maria Montazamis hemlighet: "Jag har varit mig själv hela vägen". Foto: Suvad Mrkonjic

Maria Montazami: "Vi har bråkat massor"

Annons:

Hon växte upp i Helsingborg och Ängelholm och hennes första jobb var att sälja Kvällsposten.

Nu är Maria Montazami den lyckliga Hollywoodfrun, den som lyckas hålla kärleken vid liv.

- Som ett par måste man säga att man älskar varandra och på ett sätt så att det framgår att man verkligen menar det, är hennes livstips.

Precis som Per Gessle och Percy Nilsson startade Maria Montazami startade sin karriär som kolportör på KvP. Så när samtal kommer från gamla arbetsgivaren svarar hon snabbt. Och kopplar sen in högtalartelefonen.

- Jag "puttar" dig på "speakaren", säger Maria och ursäktar sig för en öm arm efter några styrklyft för många som gör att luren känns tung.

Klockan är åtta på morgonen - lokal tid - men Maria Montazami, 46, har redan hunnit träna - och skjutsa barn till skolan.

- Vi är några föräldrar som delar på körningen och det var min tur. Ett av de andra barnen sa att hon hatade läraren. Jag tänkte att vad hemskt det måste vara att hålla på, på det där kaxiga viset.

Hur är det mig dig då?

- Jättebra. Livet är underbart.

Är du alltid så där positiv?

- Ja, jag vaknar glad varje morgon. Jag är mycket, mycket glad.

Och snäll?

- Ja, absolut inte elak. Jag har kommit en bit på vägen i livet och...

Hemligheten?

- Det finns ingen. Jag tror bara att man glömmer bort att man får vara frisk och inte sjuk till exempel. Livet skulle lätt kunna vara så mycket värre.

Men den gången du reste från Skåne för att besöka din syster i Amerika, hur var det då?

- Jag har kanske inte alltid varit så här. Jo, innerst inne. Men det är jobbigt det där med självförtroendet och att man måste gå runt och be folk dra åt skogen som en del gör.

Gunilla gör ju det.

- Jag har knappt träffat henne. Så jag kan inte uttala mig. Men rent generellt kan jag säga att det måste vara jobbigt att gå omkring och vara kaxig och elak. Folk som tittar på tv tycker kanske att det är lite kul till en början, men de tröttnar snart. Och det gör man själv också, alltså på att gå omkring och vara så där. Men var och en får förstås själv välja.

"Vi har bråkat massor"

Du har varit med samma man i 25 år, berätta.

- Gud, vi har bråkat massor. Vi har verkligen kämpat. Men förhållandet har vuxit. Jag har haft en otrolig tur och nu har vi fyra barn och jag har en man som jag älskar och som jag lever ett kul liv med. Jag njuter.

Men hur hålla lågan vid liv?

- Det är en annan fas nu. Nu kan vi göra saker på kvällarna, gå på restaurang eller vad du vill, utan att behöva fixa barnvakt och sånt. Dessutom har vi så olika arbetstider så vi träffas inte så mycket. Jag är väldigt glad att Kamran inte är en sådan man som kommer hem klockan fem och sätter sig framför tv:n och kollar på golf. Har du somnat...?

Nej, nej, jag lyssnar bara. Annat?

- Jag har ju kunnat förverkliga mig själv. Jag upplever stor frihet.

Kärleken då, hur håller du den vid liv?

- Kamran är den stora kärleken i mitt liv. Forever love. Dessutom skrattar vi så otroligt mycket tillsammans. Det kanske inte är så att vi säger "I love you" 50 gånger om dagen som när man är nykär. Men två till tre gånger om dagen. Och då säger man det så att man menar det - det beror på hur man säger det också.

All lycka

Margaretas man är 82.

- Varenda person förtjänar att träffa en soulmate. Margareta och hennes man har träffat varandra vid olika tidpunkter i livet. Han är lite äldre, hon yngre. En dag finns han inte där längre och barnet får inte träffa sin pappa sen. Men jag önskar henne inget annat än lycka till. Jag är lycklig om hon är lycklig med honom.

"De har sina liv, jag mitt"

Berätta om ditt förhållande till Margareta och de andra fruarna.

- Jag har träffat henne bara tre gånger så jag känner inte henne. Vi träffas bara nån enstaka gång så jag kan inte påstå att jag känner de andra hollywoodfruarna heller. Jag bor en timmes bilväg från de övriga så vi ses i princip aldrig. Vi talar inte ens i telefon. De har sina liv, jag mitt. Vi har inget gemensamt. De är arbetskollegor mer än vänner.

Vem är din favorit?

- Jag och Isabel kommer överens men det beror nog på att vi har så mycket gemensamt. Vi har barn och sånt.

Gamla fruarna då, från tidigare säsonger?

- Jag träffar ingen av de gamla heller. Bara när det ska tas något foto eller så.

Vad har programmet inne ­ burit för dig?

- Jobb. Full kalender. Jag arbetar mycket. Var hemma tre gånger på en och en halv månad i somras. Jag har bloggat i tre år. Även barnen bloggar och har nytta av detta.

Är mer omtänksam

Vad har du vunnit?

- Jag har blivit en bättre människa av Hollywood. Mer omtänksam.

Hemligheten?

- Jag har varit mig själv hela vägen. Visst, det hette att jag var en loser som var hemmafru. Men det har vänt nu när jag jobbar så mycket. Har jag så bara nått en enda person med mitt budskap så räcker det för mig.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
EXTRA
Annons:
MUSIKREDAKTÖREN BLOGGAR
MODEBLOGGEN
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader