Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Trotsade värken. Foto: Olle Sporrong Trotsade värken. Foto: Olle Sporrong

Mamma: Hon är en fajter

Annons:
Läs mer om
Magdalena Graafs blödning på hjärnan började redan för två veckor sen. Utan att förstå smärtans allvar har tv-profilen dansat, ridit och jobbat.
Efter den dramatiska operationen mår hon nu bättre. I går kunde läkarna plocka bort dräneringsslangarna från hennes huvud.
- Magdalena är hemskt trött. Det gör nog fortfarande ont. Men hon är en liten fajter, säger mamma Linda Bergling.
Inte en min har hon visat. Bara skakat fram en ny huvudvärkstablett. Tittar man på klippen från Magdalenas smäktande tango förra veckan är det omöjligt att förstå hur hon har orkat. Fötterna rör sig så snabbt. Leendet är så varmt.
- Hon är en sådan stålkvinna att hon stressat vidare i vardagen, bloggar systern Hannah Graaf och fortsätter:
- Blödningen hade uppkommit för fjorton dagar sedan. Hon hade inte slagit i sitt huvud så man kan aldrig veta säkert varför det hände, det är tydligen mycket ovanligt att en så ung person drabbas. Vill inte tänka på hur det kunnat sluta.

Läkarna kan inte förklara
Enligt systern var det alltså redan för två veckor sen som den livshotande blödningen satte i gång. En blödning som läkarna så sent som i går fortfarande inte kunde förklara.
- I hennes fall vet de fortfarande inte exakt vad det är för något, säger danspartnern Daniel da Silva till TV4:s "Nyhetsmorgon".
Trots det tillfrisknar Magdalena. I går fick hon börja röra på huvudet igen och kunde sitta upp i sängen. Både systern Hannah och mamma Linda har fortsatt att finnas vid sidan av sjukbädden.
- De har tagit bort dräneringen nu. Hon är en liten fajter och tar det här väldigt bra, säger Linda på väg hem från sjukhuset på torsdagkvällen.
- Nu har Magdalena bandage runt hela huvudet. Hon ser ut som en liten tomte. Det är konstigt att hon kan vara så söt.
Det märks att hela familjen först nu har börjat greppa vad som har hänt - börjat förstå all den dramatik som utspelat sig på mindre än 24 timmar.
- Det har ju varit chockartat. Allt kunde ha gått mycket värre. Men jag är imponerad över hur Magdalena har tagit det här.
- Nu är hon hemskt trött och behöver vila ganska mycket. Samtidigt känner hon sig omgiven av mycket kärlek. Magdalena är vid gott mod, men chocken kan ju komma efteråt.

På sjukhuset över helgen
När Magdalena får lämna sjukhuset är ännu oklart. Daniel da Silva hoppades i går på att de skulle kunna ske redan under helgen, men mamma Linda tror på en längre vistelse.
- Det gör nog fortfarande ont. Magdalena får någon medicin, och blir kvar över helgen i alla fall.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader