Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Storlek på text:
Skriv ut text
Lena Endre blev utfrågad av kulturutskottet om sexuella trakasserier inom teatern. Lena Endre blev utfrågad av kulturutskottet om sexuella trakasserier inom teatern.

Lena Endre: "Teatern är en sexuell bransch"

Annons:
FAKTA

Ekots undersökning


I februari presenterade Ekot på Sveriges Radio en undersökning om sexuella trakasserier inom scenkonstområdet. Den byggde på enkäter gjorda med 1 672 medlemmar i Teaterförbundet.

Undersökningen visade att en av tre kvinnor inom scenkonstområdet har drabbats av sexuella trakasserier. Värst utsatta är skådespelare, nästan varannan kvinnlig skådespelare uppgav att hon blivit utsatt. I nära hälften av fallen var det arbetsledare - regissörer, chefer och producenter - som stått för trakasserierna.

Undersökningen satte i gång en häftig debatt om maktstrukturerna på scenkonstområdet. Den kom kort efter att en chef på Operan tagit time out från sin tjänst efter misstankar om sexuella trakasserier.
Sedan dess har många institutioner lyft frågan och gått igenom sina rutiner, enligt Sture Carlsson på Svensk scenkonst. Filminstitutet, Svensk scenkonst och Teaterförbundet ska genomföra en seminarieserie och avsluta med en egen enkätundersökning som ska gälla eventuella trakasserier det senaste året.

Läs också
De otrygga anställningsvillkoren ger extra näring åt sextrakasserierna inom scenkonsten. Det var parterna överens om när riksdagens kulturutskott arrangerade en offentlig utfrågning med anledning av Ekots undersökning.
I princip alla inbjudna experter var ense om att sexuella trakasserier finns även på scenkonstens arbetsplatser. Bara en gick emot: Dramatenskådespelaren Lena Endre. Hon ifrågasatte det statistiska underlaget i Ekots undersökning. Hon framhöll att av de 290 kvinnliga skådespelare som hade svarat hade 132 någon gång under sin karriär upplevt sig sexuellt trakasserade.
-Vilket årtionde vet vi inte. Det är illa för dem som blivit utsatta, men det är lika illa hur media blåser upp statistik. Inte undra på att jag och många med mig inte känner igen sig.

Direkt till Endre

Under frågestunden riktade sig Solveig Ternström (C), skådespelare och politiker, direkt till Endre och undrade om hon verkligen aldrig varit med om några sexuella trakasserier på teatern? Själv välkomnade Ternström att Ekot äntligen lyfte fram det som hon själv sett men som varit svårt att tala om under hennes karriär.
-Det är en sexuell bransch, vi jobbar med det mest intima. Tar man på sig de glasögonen blir ju hela livet ett sexuellt trakasseri, sade Lena Endre som när Ternström envisades, till slut ändå tillstod att jo, visst hade hon sett kollegor blir utsatta för sådant som de inte ville bli utsatta för.

Vilja ha makt

Kvinnor måste utbildas till att vilja ha makt, till att vilja bli regissörer, menade Charlotta Denward på Filminstitutet som funderat mycket över att de flesta svenska filmregissörer är män.
På Riksteatern måste ledningen numera motivera valen av regissörer och skådespelare för att ta sig ur traditionella könsstrukturer, berättade dess vd Birgitta Englin. Medan Englin, liksom Charlotta Denward, ser specifika krav från politikerna som en väg till ökad jämställdhet och större konstnärlig frihet, lyfte Sture Carlsson, förbundsdirektör på Svensk scenkonst, i stället frågan om höjda anslag.
-Aldrig tidigare har vi haft så många uppsägningar på teatrarna som i fjol. Det här är en del av det ekonomiska klimat som råder i branschen.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader