Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
BYGGER HUS Nygifta Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren bygger sitt drömhus på Lidingö. Foto: Ivan Da Silva - Eye Picture BYGGER HUS Nygifta Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren bygger sitt drömhus på Lidingö. Foto: Ivan Da Silva - Eye Picture

Laila Bagge Wahlgren: Vi betalar huset själva

Annons:
FAKTA

Så säger skatteverket om upplägget


- Får de ett hus byggt av någon för att de är med i ett tv-program så blir de skatteskyldiga för jobbet som utförs. Det är huvudprincipen, säger Björne Sjökvist, skattedirektör på skatteverket.
- Det är en del av deras jobb och skattepliktigt så det skriker om det. - Det som ska beskattas är värdet av de jobb, tjänster och varor som de får.
- Om TV4 bygger huset och sedan säljer det till Bagge och Wahlgren, vilket förmodligen är det enklaste tillvägagångssättet, så måste försäljningen ske till marknadsvärdet. Annars måste de skatta för mellanskillnaden.
- Arvodet beskattas också.

Tidigare artiklar
Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren berättar nu första gången om hur deras drömhus ska finansieras. För att undvika felaktiga spekulationer om en skattesmäll på flera miljoner kronor avslöjar tv-stjärnorna att de har lån i mångmiljonklassen.
- Det har aldrig varit tal om annat. Vi har haft lån på såväl tomten som husbygget från start.
Expressen kunde i lördags berätta att TV4 plus planerar en dokumentärserie under hösten där tittarna får följa när Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren bygger sitt gemensamma drömhus från grunden vid Kottlasjön på Lidingö utanför Stockholm.
Sponsorerna står enligt uppgift på kö för att få medverka i själva programmet och visa upp sina produkter i rutan. Bygget skulle till stor del kunna finansieras genom detta.

500 000 för att få synas

En av dem som har kontaktats angående materialleverans till bygget är Dag Isgör på Govaplast.se. Han har berättat för Expressen att prislappen för att få delta i tv-rutan under sommarens bygge och programseriens gång ska vara minst 500 000 kronor. Erbjudandet ska ha kommit från pr-företaget Venue Media.
Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren har i och med mediestormen kring det planerade programmet blivit tveksamt inställda till medverkan i rutan.
- Vi vill att det ska bli rätt och roligt, inte fel, sa de till Expressen i måndags kväll.

Vill undvika spekulationer

Om deras specialdesignade drömhus kommer att kosta cirka tio miljoner kronor och inte finansieras av dem själva innebär det att skatten för paret landar på cirka två och en halv miljon kronor. Om huset kostar hälften blir skatten 1,25 miljoner kronor.
För att undvika sådana felaktiga spekulationer berättar nu Laila Bagge Wahlgren och Niclas Wahlgren exklusivt för Expressen:
- Det har aldrig varit tal om att vi skulle få det här finansierat. Vi har tagit lån för att klara av det här, och har det sedan tidigare också. Det finns ingenting som heter att man får ett hus.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader