Det råder krimininalfeber.
Det ska letas mördare på bra sändningstider.
På måndag packar SVT ner kostymen och reser tillbaka till "Anno 1790".
När jänkarna storsatsar på kriminaldraman som "Person of interest", "Homeland" och "Prime suspect" hänger även SVT på temat för hösten. Men i stället för att lösa brott i nutid har kanalen dammat av sitt gamla kostymförråd och reser tillbaka till anno 1790, också namnet på serien.
Kriget mot Ryssland är över och efter hjälteinsatser återvänder fältläkaren Dåådh, spelad av Peter Eggers, till Stockholm tillsammans med suputen Freud (Joel Spira) som han räddat undan döden. Väl i huvudstaden visar han sina skickligheter när det kommer till både detektivarbete och obduktion och blir kvarterskommissarie. Vapendragaren blir självklart den omaka och törstige polaren som han snart delar boende med i polismästarens ägor.
Känns historien igen? No shit, Sherlock. Här har vi Holmes och Watson i svensk tappning. Inte helt otippat är RÄTTVISAN mottot för både Dåådh och Freund. Kvarterspolisens republikanska hjärta slår inte för kungen, men desto mer för den förtjusande polismästarens hustru Magdalena, spelad av Linda Zilliacus. Detta innebär så klart ett farligt dubbelspel – den viktigaste ingrediensen tillsammans med mord i ett kostymdrama – men inte att förglömma en rejäl dos sex (läs: Thorsten Flinck gästspelar i del ett).
Fascinationen för sent 1700-tal slutar aldrig att kittla tittare eller producenter. Fortfarande kan man känna Vicomte de Valmont (John Malkovich) förförande spöka från "Farligt begär" 1988. En film, och en roman för all del, som efterapats till sämre modernare versioner som exempelvis "En djävulsk romans".
Att återuppliva Marie Antoinette har också varit populärt. Inte minst för Sofia Coppola som lanserade en nyversion av den franska lyxdrottningen i form av Kirsten Dunst klädd i fluffigt rosa och smaskande på söta bakverk. De tre regissörerna av "Anno 1790" har så klart inte kunnat lira med samma riksdaler, men har ändå byggt upp en trovärdig studiomiljö av ett smutsigt Stockholm – långt från Versailles.