Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Anders Björkman

Ernst är inte längre en tönt

Läs fler krönikor! Här är Anders Björkmans samlingssajt
Annons:
Björkmans bästa...

Ernst Kirchsteiger njuter av att gå.

...och beska

Steve Garrett springer mest.

På webb-tv...

kan man studera Ernst nya stil.

WWW.TV4PLAY.SE

Ernst Kirchsteiger i Värmland och Steve Garrett på Hawaii.

Torsdagar har två stabila gubbar.

"Hawaii five-0" är en av få actionserier som överlevt i USA och tredje omgången börjar i september. Det är också en av få amerikanska serier som överlevt när TV4 fått omvårdnaden.

"Hawaii five-0" är en 50 år gammal succé, men det enda som är kvar är miljön och signaturmelodin. Serien har ingen jättepublik, men där finns en del yngre män, en grupp som aldrig ser på vanlig tv - om det inte är sport - och därför älskas av reklamköpare.

"Hawaii five-0" är en riktig pojkserie, så som de gjorts i 50 år. Tekniken är modernare, tempot högre och action-scenerna mer påkostade. I går kraschade ett flygplan redan före signaturen.

Historierna består av staplade klichéer, men man måste erkänna att amerikansk tv är mästare i att berätta. Lite över 40 minuter att röra sig på när reklam, eftertexter och signatur är avklarade. Och ändå berättas en begriplig kriminalhistoria med utrymme för humorscener och ibland en gnutta kärlek. Skickligt.

 

"Sommar med Ernst" har fler tittare och Ernst är inte heller så jäktad som Steve Garrett, den springande polisen. Ernst Kirchsteiger går barfota över en nysnickrad gångbro och njuter av "lärkträd mot somriga fötter".

Jag har nämnt det ti digare: Ernst är på väg att omvärderas. Han anses inte fånig och har kallats tönt eftersom han utför sysslor som är tradi­tionellt kvinnliga. Jo, jag har läst det ett par gånger i denna tidning.

Vi vet i dag att en del är fusk - för det är allt i tv. Huset blir inte inflyttningsbart och en del inredning lämnar man tillbaka. Men Ernst är bättre i tv, han har fått rutin, han anstränger sig inte längre för att kläcka små "ernstare", utan ägnar sig åt sin goda kontakt med tittarna.

I går reagerade jag bara på en sak:

De där sladdriga skärmarna för sovrumsfönstret, som hissas med snören, de tror jag inte mycket på.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Fler krönikor av Anders Björkman
Annons:
Senaste nytt

BILDEXTRA: 30 Seconds to Mars på Gröna Lund

Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
EXTRA
BLOGG
Annons:
TV-BLOGGEN
BLOGG
MODEBLOGGEN
NÖJE
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader