Det ska vara en kändisbok i höst. Flera stora kända namn kommer ut med böcker, både biografier och skönlitterärt.
- Kändiskulten inom bokbranschen kommer att hålla i sig många år, säger Lasse Winkler, chefredaktör på Svensk Bokhandel.
Lars Winnerbäck, Peter LeMarc, Plura, Ernst Kirchsteiger, Filip och Fredrik, Kishti Tomita, Carolina Gynning, Michael Nyqvist, Agneta Sjödin... Listan på kändisar som släpper böcker i höst kan göras lång.
- Det finns en trend som startade för några år sedan att kändisar skulle skriva böcker om sitt liv, alternativt att de lanserar en kokbok i eget namn. Den typen av böcker säljer väldigt bra, det märkte så klart förlagen, säger Lasse Winkler.
Enligt Karin Linge Nordh, förläggare på Forum har böcker blivit viktiga i varumärkesbyggandet.
- Det är något man kan visa fram, att det här är jag, det här har jag skrivit, säger hon.
Enligt Lasse Winkler vill alla bli författare i dag.
- Författarna har blivit kändisar i sig, som en offentlig person. De är hypade, lite som skådespelare, säger han.
"Förlagen tjatade i tio år"
Plura Jonsson, sångare i Eldkvarn, släpper i höst en kokbok. Han har tidigare släppt "Den stora landsvägen", och självbiografiska "Resa genom ensamheten".
- Förlagen tror att de kan sälja böcker på kändisar, det behöver man inte vara Einstein för att räkna ut, säger Plura.
- Förlagen har tjatat på mig i tio år att jag skulle skriva. I "Resa genom ensamheten" fick jag ju berätta historien om mig själv och Eldkvarn, och då fick man ju skriva saker och ting som de var. Det tror jag var väldigt bra, både för mig och alla andra.
Förlagen håller med om att det är lättare att få uppmärksamhet för en bok om det är ett känt namn.
Två bästsäljare är Agneta Sjödin och Magdalena Graaf, vars böcker har fått pris för sina försäljningssiffror.
Graaf en storsäljare
- Magdalena Graaf hade en väldigt stark story. Men hon var också igenkänd innan och det hade varit svårare att komma med den storyn utan att vara känd tror jag. Men det hade inte bara räckt med att vara Magdalena Graaf, säger hennes agent Joakim Hansson på Nordin Agency.