Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Ingemar Stenmark ställde flera krav på SVT för att ställa upp i "Mästarnas mästare". Foto: MÅRTEN LEVIN / SVT Ingemar Stenmark ställde flera krav på SVT för att ställa upp i "Mästarnas mästare". Foto: MÅRTEN LEVIN / SVT

Ingemar Stenmark: Det var tufft

Annons:
FAKTA

STENMARKS ÖNSKEMÅL FÖR ATT VARA MED:


* FAMILJEN NÄRA
Att ha familjen med under inspelningarna på Cypern och tid att träffas mellan tagningarna.

* IDROTTEN I FOKUS
Att fokuset skulle vara på idrotten och de olika tävlingsmomenten som programmet bygger på.

* INGA INTRIGER
Inga bråk eller intriger i det program han medverkar i då han löpande tackar nej till förfrågningar han får om att synas i olika sammanhang som han inte vill vara en del av.

Läs mer om
Ingemar Stenmark hade många hårda krav för att ställa upp i "Mästarnas Mästare".
Men de löften som SVT gav skidlegendaren infriades inte.
Nu berättar han om besvikelsen över detta under inspelningarna.
- Det funkade inte sådär hundraprocentigt. Det var tufft.
I går såg vi Ingemar Stenmark imponera stort på de andra deltagarna i det andra avsnittet av den nya säsongen av "Mästarnas Mästare", där han fick immunitet tack vare sin seger.
Inför inspelningarna av "Mästarnas Mästare", som i höstas ägde rum på Cypern, skräddarsydde SVT ett avtal för Ingemar Stenmark för att han skulle ställa upp och medverka.
Avtalet mellan SVT och Ingemar Stenmark var en specialöverenskommelse som bara han fick, och den gick ut på att hans sambo Tarja och parets dotter Iza, 3 år, fick vara med på Cypern under inspelningarna.
Sambon och dottern bodde under inspelningarna på ett hotell på en annan plats på Cypern, och tanken var att de skulle kunna ses så mycket som möjligt mellan de olika tävlingarna och duellerna.

"Blev inte så mycket tid"

Nu berättar Ingemar Stenmark att löftena om tid att ses på mellan tävlingarna, inte infriades som utlovat.
- Det funkade inte sådär hundra procent. Det blev inte så mycket tid, och så var det långt ifrån där vi höll till, berättar skidlegendaren.
I övrigt hade årets stora tittarfavorit som krav att fokus i programmet skulle ligga på idrotten, samt att det inte fick vara några intriger och bråk. Men det viktigaste önskemålet från hans sida, tid med familjen, uppfylldes inte så som han önskat och trott på förhand.
- Nej, det blev inte så mycket tid, och sen är det ju det att man vet att de är så nära, men ändå kan man inte vara med dem. Det var lite tufft. Vi hann bara ses när det var någon inspelningsfri dag, säger han.
SVT menar att de gjort sitt yttersta för att tillgodose Ingemar Stenmarks önskemål, och beklagar om det inte blev så som han sett framför sig.

"Är ett intensivt schema"

- Vi försökte att lösa det så att de kunde ses så fort det blev tillfälle, men det är ju ett intensivt schema med långa dagar av inspelningar och olika tävlingar från tidig morgon till sen kväll. Vi försökte att lösa det så bra det gick utifrån schemat, säger Pär Hedmark, producent för "Mästarnas Mästare".
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader