Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Jay och Minnah - med handskarna på. Foto: Olle Sporrong Jay och Minnah - med handskarna på. Foto: Olle Sporrong

Maria Brander: Total känslogegga

Annons:
Läs mer om
Smack! En rak höger rätt i nyllet.
Det är vad svenska folket vill ge Jay just nu.
Men eftersom man inte får behandla folk hursomhelst, så får vi väl nöja oss med att konstatera att Jay Smith är ett stort hårigt arsle.
Den här bilden togs för bara ett par dagar sen, strax innan Jay bestämde sig för att i AB sväva på målet om huruvida han är ihop med exfrun Sara eller "Idol"-konkurrenten Minnah. It's complicated. Liksom.

Och fort går det. Det är ju bara en månad sen det var kärlekstema i "Idol". Jay sjöng "Here without you" för exfrun och berättade om hur han hade varit död utan henne. Sara grät av stolthet. De skulle gifta om sig. Kärleken var så stark. Allt var så fint.
Tills nu. Givetvis finns det inget förbud mot att göra slut med folk som räddat livet på en. Ibland måste man det. Men det tillhör god ton att göra det innan man börjar prata om sin nya tjej offentligt.

Jay har i stället valt att gång på gång sälja ut sin kärlek i "Idol". Det är inte klokt vilken nytta man kan ha av flickvänner, gamla som nya.
I kväll tävlar Jay mot sin senaste flamma med "Like a prayer" som han sjunger för att hylla högstadieflickvännen som dog i en överdos.
Exfrun som tidigare troget stöttat publiken, får väl från och med nu nöja sig med tv-soffan.
Vi snackar känslogegga total. Men det är väl som knark det där.

Har man en gång fläkt ut sina känslor i tv och fått tillbaka i form av beröm, beundran och röster, då måste det vara frestande att göra det igen.
För när det inte handlar om kärlek då är ju Jay väldigt bra på att hålla tyst. Knarket lyckades han ju tiga om i säkert två veckor.
Han till och med förnekade det.
Ju mer man tänker på det, desto mer framstår Jay som en opålitlig skitstövel. Men det är klart.
Vet man inte om man knarkade i Luleå eller Helsingborg, då är det säkert jättesvårt att veta vem man egentligen är ihop med.

Många tittare har redan ledsnat på Jay. Han kommer oundvikligen att förlora fler röster nu, men han tappar dem knappast till Minnah. I stället svävar rösterna i väg ut i tomma intet. Försvinner i ett moln av svek.
Hösten 2010 blev året då Sveriges så kallade "största musiktävling" tog steget fullt ut mot simpel realitysåpa. "Idol"-konceptet körs i skiten när snubben som borde diskats och tjejen som åkte ut, blir tillsammans och möts i en final.
TV4 har kämpat mot sjunkande tittarsiffror hela säsongen, och här är var man hamnat.
I skandalträsket.
Det går givetvis att kritisera tv-kanalen. Men den här gången tycker jag ändå att Jay borde ta sitt eget förbannade ansvar för sina relationer.

"Vem är du egentligen, Jay?" Den frågan ställde Peter Jihde när det var kärlekstema.
Svaret han fick var "ett får i ulvakläder".
Jag håller med:
Ett riktigt fåraktigt får, är vad han är.


DISKUTERA ALLT OM IDOL 2010
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader