Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Erik Grönwall vann "Idol" 2009.

Kontraktet som binder idolerna

Glöm champagnesprut och lyxliv - mer än 72 öre varje gång "Higher" säljs blir det inte för "Idol"-vinnaren.
Expressen kan i dag avslöja Erik Grönwalls stenhårda skivkontrakt hos Sony music.
- Ska du vara med i det här programmet får du acceptera de här reglerna, säger advokat Staffan Boström på Bird & Bird.
Fakta

Idolernas album


FRÅN IDOL 2004: Daniel Lindström "Daniel Lindström" (2004) "Nån slags verklighet" (2006) "D-day" (2009)
IDOL 2005: Agnes Carlsson "Agnes" (2005) "Stronger" (2006) "Dance Love Pop" (2008)
IDOL 2006: Markus Fagervall "Echo Heart" (2006) "Steal my melody" (2008 )
IDOL 2007: Marie Picasso "The Secret" (2007) IDOL 2008: Kevin Borg "The Beginning" (2009)
Fotnot: Skivorna är inte enbart utgivna av Sony Music.

Tycker du att idolerna borde ha bättre avtal?
Ja
Nej

Så fort de tävlande blivit uttagna till "Idol" ställs de inför ett val: skriv på Sony musics kontrakt eller hoppa av.
- Jag känner till åtminstone ett tillfälle då en deltagare valt att tacka nej till ett liknande program, beroende på att de redan erbjudits ett skivavtal och inte ville missa den chansen, berättar Staffan Boström, advokat på den internationella byrån Bird&Bird, med lång erfarenhet av kontraktsskrivande i skivbranschen.

Tvingas till tystnad

Hemlighetsmakeriet kring avtalet är stort - de som undertecknat det förbinder sig att inte yppa ett ord till någon om vad som står där i. Då kan deltagarna krävas på stora belopp om Sony music skadas av uttalandena.
- Vi vågar definitivt inte prata om det här med namn. Inte en chans, säger en före detta "Idol"-deltagare som vill vara anonym.
Trots detta kan Expressen i dag publicera "Idol"-kontraktet - samma kontrakt som nu binder årets segrare Erik Grönwall.
Där står det att han ska ge ut minst fyra skivor på bolaget - om de så vill. Detta kan göra honom bunden till Sony music i fyra och ett halvt år framåt.

200 000 kr i förskott

Segraren får 200 000 kronor i förskott, 50 procent vid påbörjad inspelning och ytterligare 50 procent när albumet är godkänt och klart.
Del av ytterligare försäljningsintäkter blir det dock inte förrän materialet sålt för mer än den summan. En avräkning sker hela tiden gentemot förskottet.
- Ska du vara med i det här programmet får du acceptera de här reglerna. Nedgången i skivbranschen innebär mindre pengar i varje artistprojekt, säger Staffan Boström.
På varje sålt album får Erik Grönwall tolv procent av nettointäkterna (när skatter och dylikt är borträknat). Beaktat att en fullängdsprodukt kostar 90 kronor på Itunes blir nettot enligt branschbedömare ungefär 60 kronor. Med andra ord omkring sju kronor till "Idol"-vinnaren.
"Higher" kostar i dag nio kronor på nätet. Det motsvarar sex kronor netto, vilket ger 72 öre till Erik Grönwall. (Vid försäljning av fysiska singlar är ersättningen lägre, åtta procent).
Görs det tv-annonsering för hans album, eller singlar, halveras artistens ersättning från och med den månad reklamen börjar rulla och upp till tre månader efter dess slut. Detta för att täcka kostnaderna för kampanjen.

Bundna till Sony

En sak skiljer dock "Idol"-kontraktet från övriga vanliga skivavtal.
Samtliga finalister är bundna till Sony music i minst tre månader efter programmets slut. För de som slagits ut under tävlingens gång gäller klausulen till en månad efter programmets slut.
Ingen Expressen varit i kontakt med i branschen vågar uttala sig om avtalet. Det anses för känsligt. För alla utom artistmanagern Mikael Brinkenstjärna på TCM:
- I många fall ställer det här till det rejält. För de utslagna gäller det att smida medan järnet fortfarande är varmt. Sedan är det kört.

Vill inte kommentera

Johanna Löf, Erik Grönwalls kontaktperson på Sony music, säger när Expressen söker honom:
- Det finns väl egentligen ingen anledning för honom att prata om kontraktet i media. Och han är fullt upptagen med att spela in sitt album för tillfället.
Expressen var under gårdagen i kontakt med Hasse Breitholtz, vd för Sony music i Sverige. Han bad oss mejla över frågorna, men återkom aldrig med svar.

Av Lars Johansson
lars.johansson@expressen.se

Publicerat 17 december 2009
Uppdaterad 17 december 2009
Tyck till
Det finns 4 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Gör något annat om inte galoscherna passar som tex att producera något nyttigt istället för fjanterier.

Det här är inget nytt. I decennier har skivbolagen plundrat artisterna på miljard belopp. Det är ute på turné som de flesta artister tjänar pengar.

De absolut största artisterna (stones, springsteen osv) tjänar inte så mycket eftersom deras kostnader för så stora arrangemang kostar mer än det smakar ibland.

Det är bättre att förlora Idol och sedan efter några veckor gör precis vad man vill. Tove skulle kunna starta eget bolag efter ett tag och därmed tjäna mer ;)

musikbranschen har alltid byggt på ett cyniskt utnyttjande av unga artisters drömmar om att bli stjärnor. Många gånger blir det noll kr kvar, och det gäller att hålla i förskottet för det är den enda peng som de kanske ser röken av oavsett hur många skivor de sålt. Finns listettor i USA som i slutändan varit skyldiga skivbolagen. Hollywood book keeping med luftfakturor är regel.

Mer pengar till artisten, mindre pengar till Sony. Det är målet.
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Tycker du att idolerna borde ha bättre avtal?
Ja
Nej
Vann rätt idol?
Ja
Nej
Vem tycker du ska vinna?
Erik
Calle
Calle - "Hungry Heart"
Gick rätt idoler till final?
Ja
Nej
TV: Höjdpunkter från Toves Idolresa
Gick rätt idoler till final?
Ja
Nej
Vad är "Idol" utan Bagge?
Lika bra som vanligt.
Ingenting.

 
Toppbild















Bottenbild