Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Partybruden Sylwia från Malmö. Foto: Johnny Wohlin Partybruden Sylwia från Malmö. Foto: Johnny Wohlin

"Han är min kung av Playa del Sol"

Annons:
Danspalatset Playa del Sol

Anläggningen i Playa del Ingles på Kanarieöarna ägs av Ving och har under vintersäsongen i många år inriktat sig på svensk dansbandsmusik, svensk personal och svenska specialiteter. Man har livemusik från oktober till april. Ett nytt dansband varje eller var annan vecka. Musiken varvas med dansbandsdisco och lite gammal hederlig rock, Elvis och liknande.

I mars spelade tv3 in sin dokusåpa som började sändas i tisdags 1 augusti (20.00-21.00). Avsnitt två tisdagen 8 augusti och sedan varje tisdag i ytterligare sex veckor.

MALMÖ. Det kan gå hetare till. Något fritis för pensionärer är det verkligen inte.

Kärleken till Playa del Sol har inga gränser för de sydsvenska deltagarna i tv3:s dokusåpa om Danspalatset på Kanarieöarna.

– Mest är det världens bästa mötesplats, världens bästa gemenskap. Och världens roligaste, säger Sylwia från Malmö, som för ett bra tag sedan fastnade vid att vara 55+.

Livsbejakande och levnadsglada. De älskar dansbandsmusik, happy hour, slappa vid poolen, flirta lite lagom, strandpromenader och när andan faller på lösa en och annan världsgåta över en öl i skuggan på en uteservering.

– Ja vi unnar oss det. Solen, värmen och dansen. Det är livskvalitet, säger Sylwia, som aldrig tvekade att hoppa med i dokusåpan, men är lite nervös inför varje avsnitt som sänds på tisdagskvällarna.

– Ingen har sett det färdiga resultatet och man vet ju inte hur mycket de klipper. Men det var fantastiskt roligt under inspelningen och redaktörerna lovade att det inte skulle bli förnedringsteve.

Sylwia åker till Playa del Sol två gånger under vinterhalvåret. Hon bor i allmänhet privat och tillbringar totalt ungefär tre månader i solen.

– Här hemma sitter man ju bara och kurar framför teven. Kanske ringer någon väninna och diskuterar om man ska slå över från naturdokumentären till Janne Josefsson. Därnere umgås man hela tiden, spontant och naturligt. Det är en helt annan rytm och en helt annan glädje i sällskapslivet. Jag lever upp.

Sylwia jobbade som kosmetolog på Nordiska kompaniet fram till det la ner verksamheten i Malmö. Sedan vidareutbildade hon sig. Hon har bland annat skrivit en bok om mobbning som använts flitigt i utbildningen av lärare och andra pedagoger - "Stoppa mobbning. Steg för steg".

– Alla därnere har långa yrkeskarriärer bakom sig. En del är mitt uppe i dem. För det är verkligen inte bara pensionärer som besöker Playa del Sol. Publiken är från 40 år och uppåt.

Sylwia är singel. Hon har två vuxna döttrar och två barnbarn. Sedan 80-talet har hon varit en flitig gäst på Playa del Sol, sedan 90-talet stammis på Danspalatset och Happy Hour. Hon vill inte precis avslöja hur kartan med manliga förbindelser sett ut, men berättar gärna om Einar och deras förhållande som inleddes 1994.

– Vi håller tät kontakt fortfarande och träffas även då och då under sommarmånaderna hemma i Sverige. Men numera bara som riktigt goda vänner. Det är min kung av Playa del Sol. Många andras också för den delen.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
EXTRA
Annons:
MUSIKREDAKTÖREN BLOGGAR
MODEBLOGGEN
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader