Kärlekstema i Idol - men Tove har precis blivit singel
- Ja, det är slut. Nu ska jag gå i kloster, säger Tove Östman Styrke, skämtsamt.
"Idol" närmar sig slutspurten. I kväll ska fem bli fyra. Temat är kärlek och idolerna bjuder på två låtar var tillägnade fans och anhöriga. "Idol"-favoriten Tove Östman Styrke fyllde 17 år i går och firade sin födelsedag med repetitioner och middag på hotellet på kvällen.
- Det blir inte så mycket firande, jag firade när jag var hemma hos mina föräldrar i veckan, säger hon.
Tillsammans i tre år
Men det var mer än åldern som ändrades för Tove i går. Under dagen bytte hon status från upptagen till singel på "Idols" hemsida.
- Ja, jag är singel. Man är två parter i ett förhållande och det känns inte bra att mörka, säger Tove när frågan kommer på tal.
Det tre år långa förhållandet med pojkvännen är över. Men hjärttatueringen på handen som Tove och hennes före detta pojkvän delar är fortfarande viktig för henne. Hon berättar att uppbrottet inte direkt är nytt utan har vuxit fram.
- Det är personligt. Jag vill inte gå in på det så mycket. Men det känns helt ok ändå. Vi är fortfarande vänner och jag älskar ju honom fortfarande på nåt sätt, säger hon.
Det finns ingen ny kille i Toves liv utan nu vill hon fokusera på musiken.
- Nej, det finns absolut ingen ny. Nu ska jag gå i kloster, säger hon skämtsamt.
Under gårdagens repetitioner lös hon av nytt självförtroende. Tove berättar att hon känner sig trygg inför framträdandet och kärlekstemat i kväll.
- Jag tycker det är ett mysigt tema. Det finns så mycket man kan älska, en person, en hund, en sak, ja du vet, säger Tove.
Tillägnar låt till farfar
Tove har valt att tillägna den ena av kvällens låtar, "Himlen är oskyldigt blå", sin farfar som betyder mycket för henne.
- Jag har lyssnat mycket på låten och Ted Gärdestad under min uppväxt. Min farfar är en mycket fin människa, med ett mycket stort hjärta, som jag vill uppmärksamma i kväll, säger Tove.
Av Malin Pettersson
malin.pettersson@expressen.se



