Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Voddler kan bli filmens Spotify

Annons:
FAKTA

VODDLER:
Är ett svenskt företag som grundades 2005 och har drygt 30 anställda.
En testversion av Voddler lanserades den 1 juli, till cirka 1 500 användare. Lanseringen i höst sker ihop med Bredbandsbolaget.

Så fungerar tjänsten:
Det krävs att användaren har bredbandsuppkoppling på 2,5 Mbit/s. För att kunna se film i HD-kvalitet 720p krävs 5 Mbit/s. Voddlers utbud kan visas i upp till HD-kvalitet 1 080p, men då krävs det att användaren har rätt dator.

Tidigare artiklar
Filmmarknaden försöker möta publikens nya sätt att se film.
I höst lanseras svenska Voddler, som kallas för ett Spotify för film. De erbjuder piratkopierarna ett lagligt sätt att se högkvalitativ film i hemmet - gratis.
I en gränd i Gamla Stan i Stockholm huserar bolaget Voddler med sina drygt 30 anställda. Sedan starten 2005 har de jobbat mot den stora lansering av filmtjänsten som sker ihop med Bredbandsbolaget i Sverige i höst: Att erbjuda ett gratis - och lagligt - sätt att se på högkvalitativ film i minst dvd-kvalitet hemma. Det finansieras av reklamintäkter.
- Det digitala fönster som finns i dag är tyvärr i stor utsträckning piratmarknaden. Vi introducerar en modell som är attraktiv också för kunderna. Vi förhandlar med både de stora filmbolagen och mindre aktörer och ingen har sagt nej än så länge, säger Björn Isakson, marknads- och säljansvarig samt medgrundare av Voddler.

Ingen nedladdning

Den 1 juli släpptes en betaversion av tjänsten som drygt tusen personer fått testa. Sedan dess har över 60 000 personer knackat på dörren och har anmält sitt intresse av ett konto, enligt Björn Isakson.
För att kunna använda Voddler installeras en klient i datorn, till vilken filmerna och tv-serierna strömmas. Videorna laddas alltså inte ned till datorn och sparas inte. I dagsläget fungerar tjänsten endast på pc-datorer, men vid lanseringen ska den uppdaterade versionen fungera även för Mac och Linux.
- Vi har sedan 2005 utvecklat en distributionsteknologi, som vi patenterat, för att lyckas leverera högkvalitativt ljud och bild till många kunder samtidigt, och utan fördröjning, säger Björn Isakson.

Tre vägar

Tjänsten kommer finnas tillgänglig i tre versioner; en gratis reklamfinansierad tjänst, en andra där man betalar per visning och en tredje där kunden har ett månadsabonnemang på tjänsten och då får tillgång till ett större bibliotek och ett obegränsat antal visningar.
Det är genom de två sistnämnda Voddler främsta intäkter ska komma.
I gratisversionen visas reklamen i ett block före filmen.
Vad månadskostnaden för abonnemanget kommer att ligga på, och vilka stora filmbolag de slutit avtal med är Björn Isakson förtegen om, men det ska vara billigare än att gå på bio.
I testversionen finns knappt 400 titlar inlagda, men det är en bråkdel det slutliga antalet, hävdar han.

Likheter med Spotify

Även i den svenska musiktjänsten Spotify strömmas materialet. Trots alla jämförelser som gjorts mellan företagen ser Björn Isakson skillnader.
- Man ska gratulera Spotify för vad de gjort. Men film- och musikmarknaden, och konsumtionen av film och musik, är väldigt skilda. Musik lyssnar man på om och om igen, men en film ser man kanske en gång. Film är också en enormt kapitalintensiv verksamhet där det är extremt viktigt att rättighetsägarna får ut så mycket intäkter som möjligt för att täcka sina kostnader.

Marknaden tätnar

Men Voddler är inte ensamma. Filmbranschen söker febrilt efter sätt att möta publikens nya sätt att konsumera film, och ibland ovilja att betala, som följt den tekniska utvecklingen.
Den 26 augusti planerar även SF Anytime en nylansering av sin internetbaserade filmbutik. Samma dag presenterar den amerikanska kabeltevekanalen Sundance Channel i USA video on demand-tjänsten Sundance Select, där filmer kan visas samtidigt som de går upp på bio.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader