NEW YORK. Lika glittrande och festligt som vanligt.
Dessutom ovanligt humorfullt.
När första gästerna anlände till Kodak Theatre i Hollywood strax efter midnatt, svensk tid, var bara en sak klar:
Steve Martin och Alec Baldwin, kvällens presentatörer, var laddade för att bjuda på sitt livs show.
Säkerheten i området kring Oscar-galan har aldrig varit större. Flera kvarter är helt avstängda och bilar släpps inte nära Oscar-området på filmindustrins största och festligaste tillställning.
Turisterna får hålla sig på behörigt avstånd.
Sällan har en Oscar-gala varit så hett efterlängtad av biopubliken. Juryns nyhet att utöka antalet nomineringar för ”Bästa film” har breddat intresset. Samtidigt med att publiksuccén ”Avatar”, signerad James Cameron, fått nio nomineringar – lika många som värsta konkurrenten ”Hurt locker”, regisserad av Camerons hustru Kathryn Bigelow.
Vimlade vidare
Bland de allra första gästerna på röda mattan var just storfavoriten James Cameron, med inte mindre än nio nomineringar
– Jag har inget att förlora, vi är i första hand här för att ha kul.
Två andra storfavoriter var också tidigt ute. Både Mo’nique och Christopher Waltz, nominerade för bästa biroller, visade upp sig för alla nyfikna och blev intervjuade innan de vimlade vidare in bland sina kolleger och konkurrenter.
– Jag måste tacka Quentin Tarantino för att jag får vara här i kväll. Jag är så tacksam, säger Christopher Waltz.
I en intervju med tv-profilen Barbara Walters, som gjorde sin sista Oscar-special, berättar Mo’nique om ”Precious”, filmen som gett henne en klockren nominering.
– Jag blev sexuellt utnyttjad av min bror som sjuåring och det är en erfarenhet jag kunde använda i min roll.
"Budskapet är till alla"
– Jag tvingades gå i terapi. Sedan dess har jag förstått att det bara är att försöka gå vidare i livet.
”Precious” har fått kritik för att bara vända sig till en svart publik
– Det är alldeles fel. Budskapet är till alla – oavsett ras, kön eler ålder.
Sandra Bullock, knapp favorit till ”bästa skådespelare” i stark konkurrens med veteranen Meryl Streep, kan vara den första skådespelaren som samma vecka får pris som både sämsta och bästa insats på film.
– Ett extraordinart pris, sa stjärnan när hon tog emot priser vid en ceremoni i fredags och kom upp på scen med en vagn full med dvd:er med floppande filmen ”All about Steve”.
– Jag tvekade inte att komma och hämta utmärkelsen. Nästa år tänker jag lämna tillbaks priset.