Hollywood-versionen av "Låt den rätte komma in" är redan en succé.
Kritikerna älskar filmen och natten till i går var det stor galapremiär för "Let me in" i Los Angeles - på plats fanns de svenska producenterna John Nordling och Carl Molinder.
- Det här är förstås en dröm, säger John Nordling.
Tomas Alfredsons filmatisering av John Ajvide Lindqvists skräckroman "Låt den rätte komma in" blev en stor framgång över hela världen när den hade premiär 2008 - inte minst i USA. Att det skulle bli en Hollywood-version av filmen var med andra ord ingen hög-oddsare.
I måndags kväll hade "Let me in" galapremiär i Westwood, Los Angeles - på plats fanns John Nordling och Carl Molinder, producenterna som jobbat med såväl originalet som den nya versionen.
- Bara att ha premiär i Hollywood, det är förstås en dröm. Och det var bra pådrag, massa fotografer som skrek och när Chloe Moretz, (huvudrollsinnehavare) kom blev det rätt stökigt. Hon är på väg att bli jätte-stor, säger John Nordling.
Varit med hela vägen
Han ochMolinder har varit med hela vägen - efter att de producerat den svenska filmen var de till exempel med och valde regissör till Hollywood-versionen.
- Vi träffade en massa människor. Bland annat fick vi träffa JJ Abrams, medan inspelningarna av "Star trek" stod stilla berättade han hur mycket "Låt den rätte komma in" betytt för honom och vad han ville göra , säger John Nordling.
Till slut föll valet på "Cloverfield"-regissören Matt Reeves - något som visade sig vara helt rätt.
De kritiker som har sett "Let me in" har varit lyriska - många tycker att den till och med är bättre än det hyllade svenska originalet. Allra mest hyllas de unga huvudrollsinnehavarna Chloe Moretz ("Kick-Ass") och Kodi Smit-McPhee ("The Road").
- Matt har gjort allt vi hoppades på. Han har gjort den unika kärlekshistorien ännu starkare och ökat intensiteten i övriga bitar. Det är lite läskigare, lite skräckigare, säger Nordling.
- Och när Chloe och Kodi kom in i castingprocessen kände nog alla ganska omedelbart att de var helt rätt.
Har ni lyckats göra filmen ännu bättre den här gången?
- Det är svårt att jämföra. Den svenska jobbade vi så hårt med så länge. Men jag kan säga att båda är väldigt bra filmer, det blev den bästa remake vi hade kunnat önska.
På fredag går "Let me in" upp på runt 2 000 biografer i USA.