Viveca Lärn njuter av ensamheten och tänker aldrig gifta sig igen.
Två månader efter skilsmässan berättar hon nu för första gången om vad som egentligen hände.
- Jag har hela tiden passat in med andra och försökt få det att fungera, säger hon till EXTRA.
Hon brukar vakna redan klockan fyra på morgonen. Det är då som Viveca Lärn, 68, är som mest kreativ i sitt skrivande.
För tillfället jobbar hon på boken "Väster om Vinga". Men Viveca känner ingen stress. Den ekonomiska situationen är stabil, och nya förändringar i livet har lugnat hennes tillvaro.
- Jag längtar efter ett stillsamt liv, det lilla livet, säger hon när Extra träffar henne i hemstaden Göteborg.
Annat var det i våras. För samtidigt som hennes senaste bok släpptes var hon i full färd med försäljningen av huset på Orust och lägenheten i Göteborg. I april nådde också nyheten om hennes skilsmässa från exmaken Sverre Sjölander, 72, ut i massmedierna.
- Jag höll mig undan hela tiden, säger Viveca som inte pratat speciellt mycket om det som hände.
Berättar hela historien
Men för Extra berättar hon hela historien. Från hur hon gifte sig som tonåring, skilde sig och sedan levde i ett nytt äktenskap under 23 år, till att hon för sju år sedan träffade Sverre.
Men många praktiska företeelser bidrog till ännu en skilsmässa.
- Egentligen beror det på att jag har tre barn och tre barnbarn här i Göteborg. Sverre har också tre barn och jag tror det är sju barnbarn, i Stockholm. Under jul till exempel, då var han med sina och jag med mina. Sedan är han kvällsmänniska och jag är morgonmänniska. Man behöver ju inte vara ovänner. Men det är ingen större poäng att bo ihop, förklarar Viveca.
Men de före detta äkta makarna är fortfarande kompisar.
- Javisst, om jag är i Stockholm så kanske vi ses. Jag är väldigt god vän med min förra man också, fortsätter hon.
Trivs utmärkt som singel
I dag trivs hon dock utmärkt med att vara själv och singel.
- Jag ska leva ensam och träffa mina barn och barnbarn så mycket jag kan.
Så något nytt bröllop blir det inte tal om.
- Det lovar jag, aldrig mer. Tre gånger är väl rätt lagom, en gång är väl ännu bättre. Unga människor nuförtiden är kloka och bor oftast ensamma först, säger hon.
Men trots alla turer ångrar hon inte att hon blev vuxen så tidigt. Det gav henne tre barn. Samtidigt njuter hon nu av fördelarna med att få bestämma allt på egen hand.
- Jag har hela tiden passat in med andra och försökt få det att fungera, säger hon berättar vidare om den nya friheten.
- Det är så skönt att inte behöva skriva lappar till någon. Och i kylskåpet är det bara saker som jag tycker om, förklarar Viveca.
Det nya livet och den fria tiden ägnar hon åt att skriva varvat med långa promenader. Umgängeskretsen är ganska liten och består främst av barnen och hennes syster.
Undviker fester och alkohol
Visserligen umgås Viveca gärna med vänner. Men numera undviker hon oftast att gå på fest. Anledningen är till viss del de alkoholproblem som för två år sedan resulterade i att hon åkte fast för rattfylleri. I dag dricker hon inte alls.
- När jag har gått på middagar så säger jag "ok, jag kommer gärna men jag går hem klockan nio eller efter kaffet", berättar hon.
Men även om hon tror att det skulle gå att kontrollera drickandet, så längtar hon inte efter alkohol.
- Jag har druckit min kvot kan man säga.