Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Paolo Roberto och hans fru Lena separerar - men ska i fortsättningen vara grannar. Foto: Stefan Söderström Paolo Roberto och hans fru Lena separerar - men ska i fortsättningen vara grannar. Foto: Stefan Söderström

Paolo och Lena flyttar isär - och blir grannar

Annons:

På måndag reser Paolo Roberto, 43, och frun Lena, 39, till Italien för sista gången som äkta makar.

Efter 12 år tillsammans väljer kändisparet att ansöka om skilsmässa.

- Det har varit mycket jobb och för lite tid för varandra över lång tid, säger Lena Roberto Arrelöv.

De träffades år 2000 i ett om- klädningsrum på Paolo Robertos boxningsklubb.

Tre år senare - samtidigt som tv-programmet "Paolo och Lena" gjorde succé i TV3 - bytte Paolo Roberto och Lena Arrelöv ringar.

Men nu har kärleken slocknat.

En skilsmässoansökan är redan undertecknad, och ska skickas in när Paolo och Lena återvänder från sin familjesemester till Italien om några veckor.

- Vi har tagit tid på oss och känt att det här blir den bästa lösningen trots allt, säger Paolo Roberto.

Prioriterar sina karriärer

Anledningen till skilsmässan är att både Lena och Paolo prioriterat sina karriärer framför förhållandet.

- Det har varit mycket jobb helt enkelt och för lite tid för varandra över lång tid, säger Lena.

Styckar av tomten

Paolo och Lena planerar att stycka sin tomt i Nacka i två delar, och bo på var sin sida, av hänsyn till barnen Enzo, 8, och Elisa, 5.

- Bästa boendelösningen för alla. Våra barn får ha båda sina föräldrar nära och vi kan hjälpa varandra i vardagen, säger Lena.

Trots skilsmässan fortsätter de att arbeta tillsammans.

- Vi tycker om varandra som vänner och Lena är min bästa kompis, mina barns mamma och vi driver våra företag tillsammans. Jag hoppas att vi kan lyckas med det i stället, säger Paolo.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
EXTRA
Senaste nytt
Annons:
MODEBLOGGEN
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader