Vi slår oss ner vid matbordet i Linda och Peters kök i den gigantiska femrummaren i Vasastan i Stockholm. Det har gått tio månader sedan vi sågs senast. Då hade Linda precis spelat in dejting-programmet "Den rätte för Rosing" i vilket Linda fick dejta olika killar.
- Jag grät på kvällarna, jag trodde jag skulle bli utbränd, jag var så stressad av inspelningstempot.
Och kärleken som hon letade efter uteblev.
- Några av killarna var jättekonstiga... Men jag ångrar inte att jag var med, det var en rolig grej, säger Linda och lutar sig bakåt i stolen.
I stället tände det till mellan Linda och hennes vän sedan sex år: Basic Element-sångaren Peter Thelenius.
- Vi har alltid haft ett gott öga till varandra och sen sa det bara klick, och jag tänkte: "Han är ju perfekt". Plötsligt blev det glöd, säger hon och ler.
Trots att Linda aldrig trott att hon skulle vilja ha fler barn blev paret snabbt gravida och bestämde sig för att behålla barnet.
- Allt har gått så fort, det har flutit på så bra. Vi sa det senast i går: "Shit, vi har ju varit kompisar, nu ska vi ha barn".
Varför Peter?
- Peter är jäkligt bra, man kan prata om allt med honom. Det är första gången jag har en kille som jag kan berätta allt för och det är första gången jag är kär.
- Jag har träffat min livspartner som gillar mig för den jag är och inte för att jag är känd. Peter har fått mig att känna mig trygg och bekväm. Ibland kan jag tycka att jag blivit lite tråkig, Melissa säger att jag är en sån Svenssonmorsa, skrattar hon.
Du verkar väldigt kär?
- Ja, jag är jättekär. Jag är väldigt lycklig, han är rätt. Det känner man. Melissa brukar säga att vi är som två tonåringar.
Är ni romantiska?
- Ja, vi är väldigt gosiga och behöver mycket närhet. I mina tidigare relationer har jag känt mig klängig och saknat närheten. Jag vill ha den där tryggheten, han kan ge mig allt det där. Jag är så tillfredsställd.
Hur har sexlivet förändrats sen ni blev gravida?
- Man är mer känslig och en del tappar sexlusten men det har inte jag gjort. Bara att man är klumpigare, man känner sig ju inte som en sexbomb direkt, säger Linda och fnissar.
Fjärde december, om en månad ganska exakt, är det tänkt att Linda ska föda. Någonting som hon är livrädd för.
- Det blir värre ju närmare jag kommer förlossningen. Jag är jätterädd för smärtan. Jag blir svimfärdig bara jag tänker på att jag ska föda, berättar hon och häller upp ett glas Coca cola light, en av hennes gravidcravings.
- När jag födde Kevin så tänkte jag "aldrig i livet att jag kommer skaffa fler barn", men så är man där igen.
Tar Peter hand om dig?
- Ja det gör han, han ställer upp hela tiden. Jag får fot-massage och ryggmassage när jag vill. Han är så fin, allt är perfekt, det är nästan så man blir lite rädd.
Tar han hand om magen också?
- Ja, Peter sjunger för magen. Så fort bebisen hör hans röst börjar den sparka.
Kommer Peter att vara pappaledig?
- Han kommer att fortsätta att jobba på helgerna. Men vi har massor med ledig tid tillsammans i veckorna, vi umgås hela tiden.
Linda har haft en jobbig graviditet. Illamående, foglossning och ont i huden är bara några av de krämpor som hon drabbats av.
- Och det är tungt nu, jag väger 90 kilo, jag har gått upp 30 kilo. Jag börjar bli less, jag sover inte en hel natt, måste kissa hela tiden, måste vända mig hela tiden.
- Den här graviditeten är mycket jobbigare än mina tidigare, jag tror att det är för att jag är äldre.
Vad tycker era andra barn om att få ett syskon?
- Först blev de chockade men nu är de överlyckliga för att de ska få ett syskon.
Blir det en pojke eller flicka?
- Vi vet, men det är hemligt. Ingen vet, inte ens våra föräldrar och barnen.
Hur är Peter som pappa?
- Peter är den perfekta pappan. Han är ansvarsfull, bestämd och gullig. Jag är för snäll, jag är den absolut mest mesiga mamman. Ibland måste jag ge Melissa utegångsförbud när hon gör saker som hon inte får och jag får så dåligt samvete.
När Linda var 28 var hon mest fokuserad på att bli kändis, någonting som hon alltid drömt om. En dröm som gick i uppfyllelse, men också en dröm som kostade henne flera år av dottern Melissas liv.
- Jag kan aldrig få tillbaka de åren som jag inte träffade henne. Men i dag har vi en jättebra relation.
Kommer du göra någonting annorlunda den här gången?
- Ja, jag kommer vara närvarande hela tiden, det var jag inte med mina förra barn. Jag har varit väldigt egoistisk. Jag är mer mogen för att skaffa barn nu. Jag ångrar inte mina ungar, men jag var för ung.
I takt med att Lindas mage har blivit större har även beslutet om att förminska brösten växt.
- Jag ska ju amma mellan fyra och sex månader, sen ska jag förminska brösten. Jag vill ta bort mycket. Det ser inte klokt ut och min rygg värker.
Hur länge har du känt så?
- Det är en känsla som kommit under graviditeten. Man blir bemött på sånt dåligt sätt och drar till sig fel sorts uppmärksamhet. Det är inte jag längre, jag vill inte stå för det. Usch, det är mitt gamla jag.
Linda har genomgått tre bröstförstoringar, den senaste för två år sedan, och har förstorat sina läppar flera gånger.
- Jag trodde aldrig att jag skulle sitta och säga det här men nu gör jag det: Jag ångrar mina operationer. Brösten kan jag ju göra mindre men läpparna vet jag inte om jag kan fixa så att de ser normala ut.
Är det viktigt att se normal ut?
- Ja. Jag vill inte se ut som en bimbo när jag är 35 år och trebarnsmamma. Jag vill att folk ska se mig och inte bara mina bröst. Folk skriker och visslar hela tiden. Jag har skapat det själv men jag blir ändå ledsen.
Vad skulle du vilja säga till unga tjejer?
- Man ångrar sig alltid, speciellt om man gör så stora som mig. Klart man ångrar att man lagt in ett kilo i varje bröst.
Hur viktigt är utseendet i dag?
- Det är inte alls lika viktigt. Jag har börjat undra vad fan jag har hållit på med.
Fredags reporter Anastelle möter Linda Rosing. Foto: Mikael Sjöberg