Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Lena Olin och Lasse Hallström tillsammans under inpelningarna av "Hypnotisören" i januari. Foto: Anna-Karin Nilsson Lena Olin och Lasse Hallström tillsammans under inpelningarna av "Hypnotisören" i januari. Foto: Anna-Karin Nilsson

Lena och Lasse är lika kära nu som då

Annons:
Olin & Hallström

Lena Olin, 56:

Dotter till skådespelarna Stig Olin och Britta Holmberg. Blev tidigt en Dramatenskådis. Slog igenom med filmen "Enemies - a love story" för vilken hon nominerades till en Oscar. Har spelat mot stjärnor som Johnny Depp, Gary Oldman och Richard Gere.

Har dottern Tora, 16, med Lasse Hallström, och August, 25, med skådespelaren Örjan Ramberg.

Lasse Hallström, 65:

Slog igenom 1985 med "Mitt liv som hund" som nominerades till en Oscar. Har sedan dess filmer som "Gilbert Grape", Oscarnominerade "Ciderhusreglerna", "Chocolat" och "Casanova".

Har dottern Tora, 16, tillsammans med Lena Olin, och sonen Johan, 36, från äktenskapet med Malou Hallström (gick bort 2005).

Lena Olin och Lasse Hallström är Hollywood-kändisar och ett av Sveriges mest kända kärlekspar.

Nu får paret även njuta av varandra på jobbet - då de filmar ihop i Sverige för första gången.

- Vi vill vara ihop jämt, säger Lena Olin.

Det var i början av 90-talet som Lena Olin, 56, och Lasse Hallström, 65, blev ett par. Lena kom från ett turbulent förhållande med skådepelaren Örjan Ramberg, 63, och var egentligen inte intresserad av en ny relation. Men Lasses uppvaktning fick henne på nya tankar.

1994 gifte sig paret och är i dag oskiljaktiga.

- Behöver vi resa så åker vi med varandra så mycket vi kan. För vi vill ju vara tillsammans. Vi vill vara ihop jämnt, det är ju saligt att det är på det sättet. Att vi har så kul ihop, har Lena Olin sagt till tidningen Yourlife.

Paret bor tillsammans i Bedford utanför New York och trivs med livet. Men de älskar sitt Sverige, och de har nyligen skaffat ett stort fritidshus i Stockholms skärgård där de planerar att tillbringa mycket tid i framtiden.

Jobbar tillsammans

Lena är etablerad som en internationell filmstjärna, och har också medverkat i sin regisserande makes internationella storfilmer tidigare.

Men nu har de fått chansen att jobba tillsammans i Sverige och Stockholm, där inspelningen av filmen "Hypnotisören" pågår. I rollerna syns bland annat Mikael Persbrandt, 48, och Lena Olin, medan maken regisserar.

- Med Lasse är skådespeleriet väldigt lustfyllt, sa Lena Olin nyligen till nyhetsbyrån TT.

Även Lasse själv är glad över att vara i Sverige och jobba.

- Det är så fantastiskt att vara hemma så det går inte att beskriva med ord, förklarar Lasse Hallström för Expressen.

Ramberg.

Christofer Byström

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:
WEBBTEST
BLOGG
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
Annons:
EXTRA
WEBBTEST
EXTRA
BILDEXTRA
BLOGG
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader