Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
STRÅLAR AV LYCKA. Emma Andersson och Henrik "Zäta" Zetterberg valde att ladda inför morgondagens bröllop med en intim middag med sina familjer. Foto: Niklas Henrikczon STRÅLAR AV LYCKA. Emma Andersson och Henrik "Zäta" Zetterberg valde att ladda inför morgondagens bröllop med en intim middag med sina familjer. Foto: Niklas Henrikczon

Emma Andersson och Henrik Zetterberg laddar inför bröllopet

Annons:
FAKTA

Emmas & Zätas kärlekshistoria


2006: Emma Andersson och Henrik Zetterberg blir ett par.
2007: Paret flyttar ihop i en 1 400 kvadratmeter stor lyxvilla. 
2008: Paret förlovar sig.
2010: Paret gifter sig.

Så blir Emma Anderssons och Henrik "Zätas" Zetterbergs bröllop


KLÄDERNA: Emma Andersson bär tre klänningar av Lars Wallin. Först en chiffong under torsdagen, en bröllopsklänning under fredagen och en för dansen under bröllopsfesten. På hennes finger sitter förlovningsringen för 110 000 kronor och vigselringen från hovjuveleraren W A Bolin. På bröllopsnatten dansar hon i ett par fjäderbeströdda Manolo Blahnik-skor efter att ha burit ett par exklusiva skor från Oscar de la Renta tidigare under dagen.
BRÖLLOPET: Fokus ligger på nära och kära men genom sina karriärer innebär det att kändisar och sportstjärnor från Sverige och utomlands dyker upp på bröllopet. Totalt rör det sig om cirka 120 gäster. Över 25 personer jobbar samtidigt med förberedelserna. Bröllopsorkestern är coverbandet Juke Båx från Löddeköpinge som spelade på Emmas kusins bröllop förra året.
BRÖLLOPSSCHEMAT:
Torsdag 22 juli kl 15: Bröllopsgästerna kommer till Grand Hôtel Mölle.
19.30: Grillkväll, bröllopsparet med sina gäster.
Fredag 23 juli kl 10.00: Sightseeing i Mölle för bröllopsgästerna.
15.00: Vigsel i Brunnby kyrka.
17.30: Middag Grand Hôtel Mölle.
Lördag 24 juli kl 10-12: Brunch och hemfärd.

Läs mer om
Här laddar Henrik "Zäta" Zetterberg och Emma Andersson inför bröllopet i morgon. Efter en intim middag kom de blivande äkta makarna ut, strålande av kärlekslycka, tillsammans med sina familjer.
- Vi laddar med familjen. Vi tycker det ska bli vansinnigt roligt, säger en lycklig Emma Andersson.
I dag börjar den största bröllopsyran sedan kronprinsessan Victoria och prins Daniel Westling blev äkta makar. Men redan i går laddade hockeystjärnan Henrik Zetterberg och hans blivande hustru Emma Andersson inför morgondagens bröllop.
Efter en intim middag med nära och kära på den lilla mysiga restaurangen Rut på Skäret, bara några hundra meter från Emma Andersson bostad, lämnade de restaurangen strålande av lycka vid 21.30. Stämningen under middagen var strålande och paret lyste när de kom ut tillsammans med sina respektive familjer.
- Vi laddar med familjen. Bland annat svärfar är med, säger Emma Andersson glatt.

"De hade jättemysigt"

Sällskapet åt en varsin varmrätt, Emma tog fisk medan Henrik åt oxrygg.
- Det var en liten släktmiddag och de hade jättemysigt, säger en anställd på restaurangen.
Sällskapet lämnade sedan platsen i bil för att fortsätta uppladdningen inför bröllopet. I dag anländer gästerna och man smygstartar firandet med en grillfest vid Grand Hôtel Mölle där också bröllopsfesten äger rum. Här bor gästerna, som är kändisar både från Sverige och USA.
- Vi tycker att det ska bli vansinnigt roligt, säger Emma Andersson.
Paret har inte sparat på något för den stora dagen. Emma bär tre klänningar designade av Lars Wallin under bröllopet.
- På torsdagen (läs i dag) när alla gästerna anländer och minglar ska jag ha en tunn chiffongklänning. På fredagen, under vigseln, blir det långklänning och efter vigseln ska jag ha en klänning som jag kan dansa i, berättar Emma för Chic.

"Sagobröllop"

På fingret - hennes förlovningsring för 110 000 kronor som "Zäta" själv valt ut hos anrika Tiffany's. Vid 15-tiden skrider hon fram till altaret i Brunnby kyrka.
- Det kommer att bli ett sagolikt bröllop. Det är det största jag någonsin gjort med tre dagars engagemang. Vi är långt över 25 personer som förbereder allt nu, säger bröllopskoordinatorn Ulrika Ludvigsson på TagerDu.
Hon beskriver det som ett sagobröllop med nära och kära.
- Det är stort, men familjärt med nära och kära på plats i en klassisk svensk miljö. Emma och Henrik är två underbara personer och de är mycket förväntansfulla, säger Ulrika Ludvigsson som tidigare bland annat arrangerat miljardären och H&M:s förre vd Stefan Perssons bröllop.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:
WEBBTEST
BLOGG
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
Annons:
EXTRA
WEBBTEST
EXTRA
BILDEXTRA
BLOGG
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader