Kärleken utvecklades i en tågkupé under tv-programmet "På spåret".
Men nu tycks kärleksresan vara över för Anne Lundberg och Johan Wester.
- Livet är inte så himla lätt, säger Anne.
De hamnade i samma tågkupé när de tävlade tillsammans i SVT:s "På spåret" 2008. Heta känslor uppstod och kärleken utvecklades trots att de båda känt varandra sedan 90-talet.
Däremot har Anne Lundberg, 46, aldrig velat bekräfta att hon och "Hipp hipp"-profilen Johan Wester, 44, är något annat än vänner.
Men 2011 berättade Anne exklusivt för Extra om kärleken till sin kollega.
- Vi träffas och har en relation, avslöjade hon.
Reste ihop
Den populära programledaren förklarade att hon och Johan ofta brukade umgås och hitta på saker tillsammans, som att resa. Men de bodde inte ihop.
- Livet är inte så himla lätt. Man kanske bor på olika ställen och så. Har hus, barn och släkt där. Och skulle det komma någon som var beredd att ge upp allt för en skulle inte jag bli intresserad i alla fall, berättade Anne den gången.
Men kärleken höll inte och förhållandet uppges nu vara över. Enligt tidningen S var det för lite mer än en månad sedan som paret gick skilda vägar.
Tävlar inte igen
De båda tv-profilerna som vann sin säsong av "På spåret" är heller inte aktuella som tävlande i årets säsong av programmet - trots att det i år endast består av tidigare segrare.
Även om Anne har förklarat att ett samboförhållande inte är helt okomplicerat, gillar hon tvåsamheten.
- Egentligen vill man leva i tvåsamhet. Vardagen blir så mycket roligare när man kommer hem och någon är hemma och står vid spisen, sa hon till Extra 2011.
Extra har varit i kontakt med både Johan och Anne, men ingen av dem vill kommentera det påstådda uppbrottet.