Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
HEMLIGT IN I DET SISTA. Bruce Springsteens medverkan på minneskonserten höll hemlig in i det sista - han lämnade hotellet endast 20 minuter innan framträdandet. Foto: LÄSARBILD HEMLIGT IN I DET SISTA. Bruce Springsteens medverkan på minneskonserten höll hemlig in i det sista - han lämnade hotellet endast 20 minuter innan framträdandet. Foto: LÄSARBILD

Bruce skrev kontrakt - mitt under spelningen

Annons:
BOSSENS VÄG TILL KONSERTEN

16.30 Bruce Springsteens livvakt och en representant från NRK träffas utanför Grand Hotel för att diskutera minneskonserten.

18.00 Bossens bil, en svart Volkswagen Caravelle, körs fram vid ena sidingången.

19:00 Bilen kör runt till andra sidan och backar ned i garaget - allt för att kunna lämna diskret.

19.30 Bruce Springsteen och Steven van Zandt tar personalhissen ned i garaget.

19.39 Bossen lämnar Grand Hotel för att åka till Rådhusplatsen.

20.00 NRK:s kommunikationsdirektör möter Springsteen och van Zandt och skriver under kontraktet gällande deras medverkan på spelningen.

21.15 Bossen spelar "We shall overcome" för 60 000 åskådare på Rådhusparken.

21.30 Springsteen återvänder till hotellet. På vägen ger han en slängkyss till Anne L Barö, 47, från Trondheim.

OSLO. Bruce Springsteens gästspel på minneskonserten i Rådhusparken rörde de 60 000 besökarna till tårar.

Hans medverkan hemlighölls in i det sista - och kontraktet skrevs backstage mitt under konserten.

- Han kom till Rådhusplatsen och vi kom överens om att det här var en bra idé, säger NRK:s kommunikationsdirektör Tommy Hansen.

Dagen efter den bejublade spelningen på Valle Hovin valde Bruce Springsteen att koppla av på Grand Hotel i centrala Oslo.

I hemlighet pågick samtidigt diskussionerna om hans eventuella medverkan på minneskonserten för terroroffren på Utøya.

Under dagen rörde sig flera medlemmar ur E Street Band utanför hotellet. Men ingen av dem kunde uttala sig om söndagens spelning.

- Jag har tystnadsplikt, tyvärr, sa Clark Gayton, som spelar trombon.

- Jag ska inte spela i alla fall, sa Jake Clemons, Springsteens nya saxofonist.

Strax före klockan fem träffades Bruce Springsteens privata livvakt och en representant från NRK utanför hotellet. Ingen av dem ville kommentera vad mötet handlade om.

Kom som en överraskning

Vid sextiden kördes sedan Bruce Springsteens bil, en Volkswagen Caravelle, fram vid en av sidoingångarna till hotellet.

Bilen backades ned i hotellgaraget, för att locka bort en skara Springsteen-fans. Bruce Springsteen och gitarristen Steven Van Zandt tog därefter personalhissen ned i garaget och lämnade hotellet endast 20 minuter innan konserten.

Även för NRK kom Bossens gästuppträdande delvis som en överraskning.

- Vi hade fått vissa signaler om att han skulle komma men vi blev inte helt säkra förrän han kom till Rådhusplatsen, säger kanalens kommunikationsdirektör Tommy Hansen, som var den som mötte Springsteen.

Efter att alla papper var påskrivna klev Bruce Springsteen och "Little Steven" ut på scenen och spelade "We shall overcome" - en sång som härstammar från den amerikanska medborgarrättsrörelsen.

- Det som hände i Oslo är en internationell tragedi och den här låten är en dedikation till alla som förlorade någon, sa Springsteen från scenen.

"Stått upp för demokratin"

Springsteen valde att spela på konserten för att hedra det norska folket.

- Han sa att han tyckte att vi hade hanterat den här tragedin på ett väldigt bra sätt och stått upp för demokratin, säger Tommy Hansen på NRK.

Springsteen höll inne med beskedet för att han inte ville flytta fokus från Utøyas offer.

- Han ville, liksom vi, att det inte skulle målas upp som en Bruce-konsert, säger Hansen.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
isabel och rebeccas podcast
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
EXTRA
Annons:
MUSIKREDAKTÖREN BLOGGAR
MODEBLOGGEN
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader