Nu berättar Anna Book själv om paniken i samband med operationen, spasmerna och att hon fortfarande har oerhörda smärtor.
Gråtande säger schlagerstjärnan till Expressen att hon har ett 20 centimeter långt operationsärr på magen.
- Det gjorde så vansinning, vansinnigt ont. Jag skulle ljuga om jag inte säger att jag blev fruktansvärt rädd.
Expressen kunde i går berätta att Anna Book i tisdags drabbades av tarmvred under ett träningscamp i Rättvik och fördes akut till Mora för operation.
Nu berättar sångerskan själv, från sjuksängen om de dramatiska dygnen.
- Efter allt jag gått igenom tidigare så har jag inte bra kontakt med mina magmuskler. Först trodde jag att illamåendet berodde på det. Men blodtrycket sjönk otroligt mycket. Rehabteamet blev oroligt och ringde ambulans omedelbart.
"Gjorde vansinnigt ont"
- Det är svårt att sätta ord på smärtan i magen när det hände. Det gjorde vansinnigt ont helt enkelt. Jag har en otroligt hög smärttröskel och när jag väl börjar gnälla är det i ett skede där många andra redan skulle tuppat av, säger Anna Book.
Hon opererades natten till onsdag. Ingreppet tog drygt tre timmar och resulterade i ett cirka 20 centimeter långt ärr på magen. Tarmsystemet vreds rätt igen.
- Dom gick in precis under bröstbenet och skar sedan rakt nedåt mot magen. När läkarna kom in och sa att de skulle öppna mig blev jag fruktansvärt rädd. Jag kände mig väldigt utlämnad och ensam. Jag var besvärlig. Krävde att få prata med en doktor till och ifrågasatte om det verkligen var nödvändigt. "Ni söver mig inte än", sa jag, säger Anna Book och faller i gråt.
Var en komplikation
Hon får fortfarande epidural, ryggbedövning, mot smärtorna och säger:
- Jag tar det väldigt lugnt. Jag har varit uppe och gått lite, tvättat mig. Men det är ett stort ingrepp i magen och jag har fortfarande ganska ont.
Tarmvredet uppstod som en komplikation efter den magsäcksförminskning Anna Book genomgick i fjol, detta för att gå ner i vikt. Hon hade bara nio kilo kvar till sin drömvikt.
- Jag har kämpat stenhårt för det här. Men jag ska fortsätta om ett par tre månader. Jag ska klara av att ha bikini i sommar, som jag längtat efter...
Anna Book flygs under dagen i dag till Karolinska i Solna i ambulanshelikopter.
- Det är kunde gått väldigt, väldigt illa. Jag vill leva. Jag har tre barn att tänka på. Nu kan jag få vara nära dem och min familj.