Den tidigare jurymedlemmen Andreas Carlsson hyllar nya Idol - förutom på en punkt:
En måste bort i den nya juryn.
- Jag tycker det är fel att ha fyra jurymedlemmar, det blir lite för lite fokus på var och en, säger han.
Andreas Carlsson, 38, lämnade Idoljuryn inför den nya säsongen. Nu kan han se programmet med mer distans.
- Det är lite samma känsla som att gå till sin gamla skola och morsa på sina gamla lärare, säger han.
Han gillar det nya Idol och vill ge en eloge till produktionen bakom - och när han får välja några favoriter från det första programmet så är det samma personer som juryn gillade.
- Det ser ut att vara ett lovande startfält av talanger, det är lite yngre än innan och rätt färgstarka personer, det känns kul.
För många i juryn
Men en sak är han inte nöjd med. Enligt Andreas Carlsson är det en för mycket i den nya juryn.
- Det är ingen kritik mot vare sig Alexander Bard eller Pelle Lidell. Men jag tycker det är fel att ha fyra jurymedlemmar, jag tycker det blir lite för lite fokus på var och en. Det som jag tycker gör juryn intressant är att är att bygga upp juryns olika karaktärer. Man får inte samma känsla för vad de står för. Jag tycker en trepersonsjury är bättre.
Men vem ska bort i sådana fall?
- Det kan jag inte säga i och med att de har bestämt att de ska vara fyra personer. Men jag tycker att Anders Bagge är juryns stora stjärna.
"Mer allvar"
När han, Laila Bagge och Anders Bagge satt i juryn menar Carlsson att det var en mer skämtsam stämning mellan dem.
- Det är lite mindre skämt nu, det är mer allvar. Men det är bra att det utvecklas.
Den nya programledaren, Pär Lernström, gjorde ett bra jobb, tycker Andreas Carlsson. Men han säger att han har enorma skor att fylla efter Peter Jihde.
- Jihde hade ett enormt engagemang i varenda sökande. Han var väldigt påläst. Pär kommer säkert att hitta den rollen ganska snabbt, men det är inte lätt att börja i ett sådant stort format när man inte har gjort det förut.
Nöjd att han hoppade av
Nu ser Andreas Carlsson programmet i ett soligt Los Angeles - och trots att han tycker det är kul att följa sina gamla kollegor i juryn så ångrar han inte att han valde att hoppa av.
- Jag kände i alla fall att det var dags för mig att sluta, jag är helt nöjd med att jag klev av. Man gör saker i tre år, det brukar vara en bra tid, sen kanske man inte har så mycket att tillföra.