Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Larry Smith startade nätmagasinet "Smith magazine" 2006, som bygger på att läsarna själv skickar in sina texter. Foto: AP Larry Smith startade nätmagasinet "Smith magazine" 2006, som bygger på att läsarna själv skickar in sina texter. Foto: AP

"Alla har en historia att berätta"

Annons:
FAKTA

Namn: Larry Smith.
Ålder: 39.
Bor: New York.
Familj: frun Piper.
Bakgrund: Startade nätmagasinet "Smith magazine" 2006, som bygger på att läsarna själva skickar in texter. Var innan dess anställd journalist på diverse tidskrifter.

Läs mer om
Skriv din livshistoria på sex ord.
Idén har gjort amerikanske Larry Smith till superstjärna.
- Alla har vi en historia att berätta, säger han.
Ernest Hemingway blev en gång ombedd att skriva en roman på bara sex ord. "For sale: baby shoes, never worn" blev hans svar. På svenska blir det bara fem ord: "Till salu: babyskor, aldrig använda" Legenden om hans sexordiga verk kommer ofta på tal i skrivarkretsar. För lite mer än ett år sedan bestämde sig Larry Smith, chefredaktör för nätmagasinet "Smith magazine", att låta sina läsare beskriva sina liv med bara sex ord. Han utlyste en tävling i tidningen.
- En självbiografi är normalt sett inget man förknippar med en kort text. Just därför tyckte jag och min kollega Rachel att det var en så bra idé, säger han.

15 000 historier

Tanken med projektet är att alla människor har en historia att berätta. Men många av oss har varken ork eller mod att skriva en lång självbiografi.
- Vi tänkte att den korta formen skulle uppmana alla amatörer att våga, säger Larry Smith.
Och våga gjorde man. På bara tre månader fick tidningen in 15 000 livshistorier. 832 av historierna sammanställde Larry Smith i en egen bok: "Not quite what i was planning: Six-words memoars by writers famous & obscure". Boken kom ut i USA i februari i år och har snabbt blivit en bestseller. I boken blandar han läsarnas egna historier med kändisars, såsom författarinnan Elisabeth Gilbert's och komikern Stephen Colbert's.
- För att skriva en bra sexordig livshistoria krävs det att du är ärlig, modig och detaljerad.
- Fokuserar du för mycket på att skriva något bra blir resultatet ofta opersonligt och tråkigt, säger han.

Ärlighet bäst

Han ger ett exempel på när det är bra att vara detaljerad:
- Det är mer talande att skriva: "Efter skolan fick barn med crackpundare" än "Efter skolan fick barn med knarkare".
Han tror att boken hade blivit riktigt tråkig om inte folk varit ärliga.
- Nu finns det sexordiga livshistorier som verkligen berör och berättar ett helt liv, säger han.
Din egen sexordiga livshistoria?
- "Stort hår stort hjärta alltid bråttom".
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader