Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Nu är det klart - Spice Girls gör comeback!

Nu är det klart - Spice Girls gör comeback!

Det var nio år sedan supergruppen lades ned.
Nu gör Spice Girls comeback.
En hitskiva och en världsturné med start i december är planerade, uppger PEOPLE.com

– Vi vill med återföreningen säga tack till våra fans. Det känns bara väldigt rätt för oss, förklarade Mel C på presskonferensen som Spice Girls höll på O2-arenan i London i eftermiddags.

Första gången på nio år

Det är första gången som samtliga medlemmar är samlade sedan gruppen splittrades för nio år sedan.
Nu bekräftar Spice Girls att de planerar en greatest hits-skiva och en två månader lång turné med elva konserter runtom i världen med start i Los Angeles i december.
Turnén kommer också att besöka New York, Las Vegas, London, Cologne, Hong Kong, Madrid, Bejing, Kapstaden, Sydney och Buenos Aires.
De gamla smeknamnen på gruppmedlemmarna är borta i och med återföreningen. De fem kryddtjejerna är nu kvinnor och alla utom Mel C har blivit mamma.

Baby spice har längtat

Emma Bunton säger att hon har längtat efter att bli en Spice Girl igen, uppger PEOPLE.com.
– Vi är som systrar och vi har våra diskussioner, men i slutet av dagen är vi sams igen, sa Emma Bunton på presskonferensen.
Det har spekulerats länge i en eventuell comeback från världens genom tidernas mest framgångsrika tjejgrupp. Spekulationerna ökade efter succén med Take Thats återförening.
Mel C sägs ha varit den som mest varit emot en återförening.
– En tjej tillåts ändra sin uppfattning, var hennes kommentar till sitt påstådda motstånd.

Ingen Diana-konsert

Ett tag ryktades det om att Spice Girls comebackuppträdande skulle ske på minneskonserten för prinsessan Diana på Wembley arena nu på söndag.
Geri Halliwell förnekar den uppgiften.
– Problemet är att vi har en mycket gravid kvinna här så vi kan inte uppträda. Hennes vatten skulle kunna gå vilken minut som helst, säger Geri Halliwell och syftar på sin höggravida kollega Emma Bunton.
Spice Girls splittrades officiellt för sju år sedan. Men redan två år tidigare hade Geri Halliwell lämnat gruppen för att satsa på en solokarriär.

Av Jonna Sima
jonna.sima@expressen.se

Publicerat 28 juni 2007
Uppdaterad 28 juni 2007
Tyck till
Det finns 30 kommentarer på artikeln

Tur att det inte är tvång på att lyssna på dem.

Pinero.

Kanske bäst du lägger dig i hårdträning;-)

Stön! När man just klarat sig igenom det värsta r'n b- och hiphop-träsket så kommer värsta sortens tuggummipop tillbaka. Var det någon över 13 som tyckte dom var bra?

Marie-L, ,jajjamensan, verkligen ligga,,,,,iiiiii,,,
ha ha ha

Roland P.
Jag antar att du skämtar men du verkar vara väldigt svag för lammkött oc bimbo´s, först Paris och nu de här.

Ja, för all del, det är gratis att drömma.

Pinero,
tänk om alla brudar du vill ha, skulle dyka upp hos dig, samtidigt, då fick du ligga i;-)

Äsch, kunna sjunga är inte så viktigt-bara dom sprätter med benen och hulahular på scen i nästan inga kläder alls,, stor succe,,,hrm Tänk på Moulin Roge i Paris, nätstumpor och sprattlande damben,,,,år efter år tar aldrig slut,,,publikken apvrålar "One more time, One more time"

Det vore nog bättre att låta gruppen vila i frid, för sjunga kan ju bara en av dem. Leta nya begåvningar i stället!

Kul, häftigt oci´h big månni för dem men jag tycker summorna är blygsamma.. Kunde dom inte visa mer av sig själva (hrm) och uppträda mer s a s utmanande och därvidlag få upp arvodet mer? Ta premiären i Saud Arabien och glöm inte Christina Agulera som sägs fått 40 miljoner kronor för en veek-end för att uppträda framför oljeprinsarna..och med detta som reklam i ryggen och bagaget dra en jordenruntturné som avslutas här i min by så lovar jag bjuda dem på kaffe med snopp, förlåt dopp, skulle det förstås stå...

Jag fattar ingenting, gillade dem inte då och de har väl knappast blivit bättre.

Hur berättigat är det med 135 millar/skalle? Det är ju groteska pengar i sammanhanget.

Solokarriärerna har väl inte gått något vidare, varför skulle de vara bättre som grupp och naturligtvis, vem skulle tacka nej till dessa pengar.

Dom måste vara vassa förhandlare eftersom första budet var 14 millar totalt.

Tack Själva!

Nu kan Ni upplösa gruppen och åka hem!
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Oscar JulanderStilbloggen

 
Toppbild















Bottenbild