Lotta Engberg antog Ingvar Oldsbergs utmaning
- Hoppa eller dyk från tio meters höjd.
Lotta "jag-måste-göra-det" Engberg antog utmaningen.
Ingvar Oldsberg var inbjuden som gäst till gårdagens Bingolotto i tv.
Programmet kör en lightversion av "Här är ditt liv" och de två hemliga gästerna visade sig vara Ingvar Oldsbergs äldsta barn, Karolina Niskanen Oldsberg, 35, och Staffan Oldsberg, 42.
Då hade redan Lars-Gunnar Björklund och Arne Hegerfors skymtat förbi från en tv-skärm och dragit några historier.
Under sändningen visade Lotta Engberg också ett klipp från underhållningsprogrammet "Bell & Bom" med Ingvar Oldsberg och Fredrik Belfrage som programledare.
Vågade inte dyka
Klippet, från 1985, visade Ingvar Oldsberg när han hoppade från 10-meterstornet på Vallhallabadet i Göteborg.
- Ulrika Knape hade utbildat mig i en vecka för att jag skulle d y k a från 10 meter. Men hon hade utbildat mig i Karlskoga där det bara var fem meter.
Så när Ingvar Oldsberg väl stod 10 meter upp i Valhalla, backade han.
- Jag hoppade i stället - men ett eller två revben gick sönder...
Och i går utmanade han Lotta Engberg att göra om bravaden.
- Jag sa till Lotta att nu får du se till att göra det här, säger Ingvar Oldsberg till GT.
Höjdrädd
- Så det får hon väl göra i veckan och banda det för tv-tittarna.
Hoppa eller dyka?
- Hon får välja själv - 10 meter gäller.
Och höjdrädda Lotta Engberg antog alltså utmaningen.
"Jag måste göra det"
- När jag får såna här utmaningar kan jag inte låta bli, jag måste göra det, säger hon till GT.
Ska du dyka eller hoppa?
- Ingvar sa att det var bättre att dyka. Jag vet inte. Alla är så rädda att jag ska dö, men jag är mest rädd att jag måste sätta på mig en baddräkt.
När och var ska det här ske?
- Jag vet inte, jag har ingen aning. Men det blir nu i veckan.
Av Björn Lidén
bjorn.liden@expressen.se





