Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Magnus Uggla tycker att ersättningen från Spotify är alldeles för låg. Nu lyfter han bort sina låtar från Spotify.

Magnus Uggla arg på Breitholtz - lämnar Spotify

Magnus Uggla har ilsknat till över att skivbolaget Sony Music rear ut hans musik till Spotify.
Nu lyfter han bort sina låtar från musiktjänsten.
- Jag har tjänat lika mycket på sex månader som en halvdan gatumusikant drar in på en dag, skriver han på sin blogg.

Magnus Uggla är mycket upprörd över ersättningen från Spotify – som han anser är alldeles för låg. Han har tagit upp problemet med Sony Musics vd Hasse Breitholtz flera gånger, men övertalats att stanna kvar.
– Jag gillar ju trots allt tanken på att man ska kunna ha tillgång till musik på det här sättet. Och så litade jag ju på Hasse Breitholtz, skriver Magnus Uggla på sin blogg.
Men när Uggla fick reda på att Sony Music äger 6 procent av Spotify var måttet rågat. Han ifrågasätter nu hur skivbolaget kan köpa aktieandelarna för bara 30 000 – trots att bolaget är värderat till 2 miljarder kronor.
– Svaret är att Sony har reat ut sina upphovsmän. Slumpat bort all musik, inklusive min, skriver han på sin blogg.

Väntar på en "hederlig nättjänst"

Magnus Uggla menar att Sony Music är lika goda kålsupare som Pirate Bay. Han skriver att skivbolaget, som har varit med och "stämt skiten ur Pirate Bay", nu agerar på precis samma sätt – skillnaden är att Sony Music försöker mörka det.
– En sak är säker. Jag blir hellre våldtagen av Pirate Bay än rövknullad av Hasse Breitholtz och Sony Music och kommer därför att lyfta alla mina låtar från Spotify i väntan på en hederlig nättjänst, skriver Magnus Uggla.

"Avtalet slöts innan jag tillträdde som vd"

Sony Musics vd Hasse Breitholtz delar Magnus Ugglas uppfattning om att upphovsmännen får för dåligt betalt, men menar att Spotify är ett bra lagligt alternativ till Pirate Bay.
– Både Spotify och skivbolagen betalar royalty till upphovsmännen – Pirate Bay betalar ingenting. Det är en rätt dramatisk skillnad. Avtalet slöts innan jag tillträdde som vd och jag siktar på att det ska förhandlas om så att upphovsmännen får mer betalt, säger han.
Enligt Hasse Breitholtz köpte Sony Music aktieandelarna i Spotify för mer än 30 000 kronor och bolaget är värderat till 1,8 miljarder kronor.
Han tycker det är tråkigt att Magnus Uggla nu lyfter sina låtar från musiktjänsten.
– Det är trist att inte hans fans får tillgång till musiken via Spotify.

Av Marit Sundberg
marit.sundberg@expressen.se

Publicerat 13 augusti 2009
Uppdaterad 13 augusti 2009
Tyck till
Det finns 115 kommentarer på artikeln
Kommentera direkt

Ingen kommer väl sakna Ugglas låtar på Spotify. Han har inte gjort något vettigt sedan han mådde illa.

Jaha, nu är man inte nöjd när man får något betalt. Förut så skrek man rätt ut mot nedladdningen och när man i en tjänst som Spotify får betalt vill man ha mer som alla andra politiker som "vi" föraktar av samma skäl. Nej Bojkotta M Uggla med flera om dom inte vill vara med att leka på den spelplan som är aktuell för brukarna, spela revy istället och fjanta dig din fjolla.

alla ni som inte tjänar så mycket på nedladdningarna kanske skulle prova på att förnya er och skriva något som folk vill lyssna på, skriva texter till franska körverk är inte så spännande att lyssna på dessutom på svenska då tar man bort rätt många presumtiva lyssnare utanför Sverige, för det finns en stor skara männinskor i världen som är beredda på att ladda ner och även betala för det, hade susan Boyle fått 10 öre för varje nedladdning först veckan efter tv-framträdandet så hade hon tjänat 2,5 miljoner på en vecka, något att fundera på medan ni skriver musik som endast kompositören själv kan njuta av.
" I går spelade jag violin för min mor så att hon grät,- det måste ha låtit vackert- nej hon fick stråken i ögat!"

Man kan inte fly från tekniken, var en del av det eller dö!

Kriget om fri nedladdning är som vanligt bara ett spel från skivbolag och dess producenter vars största syfte är att tjäna storkovan på andras tjänster !!
Att Uggla mfl är förbannade på att deras musik stjäls via internet kan nog de flesta förstå,för vem vill jobba gratis ?
Men tidigare tjänade nog Artisterna betydligt mer då Pirate Bay nedladdningarna var på tapeten.
Okända Artister kom fram i rampljuset och tjänade på detta iform av uppträdanden etc.
Även de stora Artisterna fick mer respons naturligtvis.
Men efter Ipredlagen så är de största förlorarna Artiserna själva då skivbolagen som uggla säger "Rövknullar" dess Artister ;)))
Köper lika lite musik nu som tidigare och tänker inte ändra mej,och så tänker nog de flesta idag.
Undras om Artisterna själv är starka nog att organisera en tjänst där var låt kunde kosta en 5:a eller sånt?
Då skulle dels pengarna hamna där de hör hemma och artisterna skulle få en chans att fortsätta med sin produktion till allas glädje :))

Svensk B-artist - sjunger på svenska - inte sååååååå många som lyssnat på låtarna .... = inga pengar. Vad är problemet?

BEMCID den 13 aug 2009 kl 20:54
Jag uttryckte mig lite fel, ska vara... Vem som helst kan låta bra på skiva, alltså man behöver inte precis ha en sångröst som får folk att rysa. Det finns fantastisk teknik för att låta bra.

Han är ju enkelt en sort för sig själv... oO

jaha, dom artister som är populära idag, och säljer cdn , vad säger dom om Spotify...???

Men hur mycket tjänar en artist om man köper en cd-skiva?
Det är en engångs summa, sen inget mer. Dessutom händer det ju (!) att någon kopierar den till sin kompis. Tror de att de tjänar mer på sånt.
Det jag tror de tjänar på är konserter och sådant, så sluta gnäll. Eller så kan alla gå o bli gatumusikanter, det är ju ganska trevligt iallafall.

IDOL 2009

Vem är din favorit i "Idol"?
Tove
Calle
Erik
Reza
Mariette

BLOGG

Anders NunstedtMusikbloggen

BLOGG

Malin ForsbergKärleksbloggen

BLOGG

BloggkollenDet senaste från kändisbloggarna

BLOGG

Oscar JulanderStilbloggen

 
Toppbild
















Bottenbild