Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Bob Dylan är senast i raden att försvinna från streamingtjänsten Spotify.

Bob Dylan borta från Spotify

Nu ryker låtarna från Spotify - igen.
Bob Dylan är den senaste artisten som har försvunnit från den populära streamingtjänsten.
- Det handlar om oklarheter kring vissa delar av avtal, säger Mark Dennis, digitalchef på Sony BMG.
Fakta

EN MILJON ANVÄNDARE I SVERIGE


Spotify är en onlinetjänst för att lagligt lyssna på strömmad musik. Startade i april 2006 som en betaversion som man måste få en inbjudan till.
Sedan i oktober 2008 finns Spotify som reklamfinansierad gratisversion eller som ett abonnemang man betalar för. Spotify har fyra miljoner användare i Europa, varav en miljon i Sverige. Spotify har avtal med ett flertal rättighetsinnehavare bland annat Universal Music Group, EMI Music, Warner Music Group, Sony BMG, Merlin, The Orchard och Bonnier Amigo, samt svenska Stim.
Stora artister som valt att stå utanför: Beatles, Metallica, AC/DC, Led Zeppelin och Pink Floyd. Försvann helt eller delvis i januari 2009: Al Green, Beck, Glasvegas, Anthony & The Johnsons, Detektivbyrån, John Dahlbäck och flera jazz- och punkband.
Totalt cirka 15 procent av utbudet togs bort.

Dylan-fans bland Spotifyanvändare har i dagarna fått sina låtlistor rejält nedskurna. Hundratals låtar av folkrockikonen är plötsligt borta från streamingtjänsten.
- Det handlar om oklarheter kring vissa delar av avtal. Mina kolleger i New York sitter och försöker reda ut det, säger Mark Dennis, digitalchef på Sony BMG.

Hade inte avtal

Det är inte första gången musik försvinner från Spotifys utbud. Senast i januari försvann låtar av bland andra Glasvegas, Anthony & The Johnsons och Detektivbyrån. Spotify lanserades med hjälp av musik som man inte hade avtal för.
- När allmänheten fick tillgång till tjänsten och musiken levererades direkt från skivbolagen var man tvungen att rensa upp, säger Mark Dennis.
Enligt honom är det Bob Dylans management som har begärt att avtalen ska ses över och inga andra av bolagets artister riskerar försvinna från Spotify.

"Sällsynt fall"

- Det här är ett sällsynt fall. Bob Dylan är en så stor artist och han har varit med oss länge. Streaming är en helt ny teknik.
- Förhoppningsvis ska materialet komma upp igen så snart som möjligt.
Expressen har förgäves sökt representanter för Spotify och från Sonys huvudkontor i New York.

Av Linnea Jungert
linnea.jungert@expressen.se

Publicerat 11 augusti 2009
Uppdaterad 13 augusti 2009
Tyck till
Det finns 3 kommentarer på artikeln
Kommentera direkt

Pär: Kan hända att de menar den licenserade streamingen av visst material som Spotify och dylika program bygger på.

Flera av de artister som i faktarutan sägs ha försvunnit i januari finns sedan länge åter att lyssna på med Spotify...

"Streaming är en helt ny teknik"... Herregud, det uttalandet om något vittnar väl om hur hopplöst tokkonservativa och efter hela skivbranchen är. Streamingtekniken¨har funnits länge och har varit välanvänd på nätet i över tio år.

Internetradio, anyone?!
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

 
Toppbild















Bottenbild