Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Bella nobbar Debatt: "Fegt"

Bloggstjärnornas viktbråk trappas upp. Nu får också Janne Josefsson en hård känga av Blondinbella, efter att ha bjudit in henne och Katrin Zytomierska till "Debatt".
- Han är en värdelös programledare, säger Isabella Löwengrip som vägrar möta Zytomierska i tv-debatten.
Fakta

Bråket mellan Blondinbella och Carolina Gynning och Katrin Zytomierska utlöstes av ett blogginlägg där Blondinbella skrev om anorexi och dagens ideal där unga tjejer svälter sig för att passa in. Hon skrev om exempelvis Gynning och Zytomierska och att de skriver mycket om bantning och att vara smal. Inlägget fick dem båda att reagera. Zytomierska kallade bland annat Blondinbella för "hycklande lillgammal skitgris". Gynning kallade henne "präktig, skenhelig och fejkförebild".

Expressen har sedan i lördags kunnat berätta om bloggbråket mellan Isabella Löwengrip och Katrin Zytomierska. Något som Janne Josefsson och hans redaktion på "Debatt" på SVT tagit fasta på och bjudit in dem båda.
- Det här med förebilder, sjuka ideal och ätstörningar är en viktig debatt, säger Janne.
Katrin hakade på direkt och skrev på sin blogg: "Ha ha ha! I love it! Kom nu, Bella! Nu har du chansen. Både att sätta dit mig och att samla röster till "Let's dance". Röster som du behöver. Vi kan göra en deal också om du vill det. Jag säger nåt elakt och du börjar lipa. Skitbra för din nya image. Kom nu! Kom och ta mig!"

"De har tjatat på mig"
Isabella bekräftar att hon fått en förfrågan men att hon inte kommer att åka ned.
- De har tjatat på mig hur mycket som helst. Men jag tycker Janne Josefsson är en värdelös programledare. Jag vägrar ställa upp i hans program och bli avsnoppad mitt i en mening. Dessutom är han helt fel person att ta upp detta ämne.

Katrin skrattar
Isabella säger också att med Katrin skulle debatten hamna på en "alldeles för låg nivå".
- Hon är bara ute efter att bråka. Att hon tackat ja är inte så konstigt, det här är väl den största uppmärksamhet hon fått sedan Alex dumpade henne.
Katrin börjar skrattar när hon får höra vad Isabella sagt:
- Ha ha...men det var väl konstigt sagt? Jag fick ju en hel del uppmärksamhet kring "Idol"!
- Och låg nivå? Men det kan väl inte hon veta, hon har ju aldrig pratat med mig! Hon säger ju själv i alla medier att hon är en person i bloggen och en privat.

"Ändrat sig"
Enligt Janne har Isabella sagt att hon är intresserad av att vara med.
- Jag har aldrig hört från henne men tydligen har hon ändrat sig.
- Men jag vet ju att hon skrivit i en artikel att mitt program är värdelöst och ville dra ned mig riktigt i dyn.

"Hon är en hycklare"
Men Isabella har nu fått en förfrågan att delta i TV4:s "Kvällsöppet":
- Jag vill verkligen vara med där, och hoppas det blir i kväll, säger hon.
- Hon är en hycklare. Fegt, säger Katrin.

Av Maria K Broman
maria.k.broman@expressen.se

Publicerat 21 januari 2009
Uppdaterad 21 januari 2009
Tyck till
Det finns 51 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Blondinbella har visst nagot att komma med, och det kan ni lasa pa hennes blogg. Tjejen ar smart och att Debatt bjod in Katrin som inte har nagot battre att komma med an att kalla Bella "Miss Piggy" eller "en tjock gris" tycker jag ar valdigt konstigt. Som Bella sager vill Katrin bara braka. Jag forstar verkligen inte hur ni kan sitta och saga att Bella har korkade asikter om ni faktiskt last vad hon skrivit om amnet vikthets. Forstar inte varfor det skulle vara ett problem att hon "bara" ar 18 heller. Jag tror att ungdomar lyssnar battre pa henne an en gammal "expert" i amnet eftersom hon nar ut till manga fler. Sjalv blir jag inspirerad att trana och ata nyttigt i hennes blogg, i Carolina Gynnings blogg far man daremot idéer om hur lange man ska vanta med att spy efter en maltid osv.

Jag håller med med Bella att den där Janne J. är en helt värdelös tredje klassens programledare. Ofta även oförskämd mot människor!

Trodde aldrig någonsin att jag skulle säga dethär, men jag håller med Bella, Janne Josefsson är en värdelös debatt-ledare. Han är partisk och låter inte folk prata till punkt. Tacka vet jag Lennart Ekdahl

Blondinbella verkar dessutom smartare än dessa vänster populister.

Josefsson och Zytomirksa dom vill bara tjafsa och är ej intresserade av sanning.
Vem eller vad är zytomiska för någon???????

Gud vilket trams! Fullständigt ointressant vad dessa "fjortisar" tycker, lägg av.

Tycker att det här har spårat ur fullständigt. Nu handlar det i massmedia om vad blondinbella tycker om Janne Josefsson.
Står väldigt lite om anorexia som det egentligen borde stå mer om.

En catfight men folk som erbjuds att medverka i tv-program har ju rätt att tacka ja eller nej. Men media måste naturligtvis skapa rubriker kring det här. Det lilla jag har läst i media om det sk bloggbråket verkar faktiskt Blondinbella eller vad hon heter vara den som har mest förnuft i frågan. Andra verkar vara hur mediakåta som helst för att få bekräftelse.

Skönt med någon som struntar i viss CHOCK mediaprogram, Katrin är och blir en hysterisk före detta. FD.

Ja du EsCaPe, felet med Janne Josefssons framtoning i typ dessa debattprogram är att han alltför tydligt visar sin politiska hemvist. En journalist ska visa opartiskhet när han rapporterar/utfrågar ngn om vad det än må vara.
Har han inte den opartiskheten så tappar han sin trovärdighet och det anser jag att han tappat för länge sedan med lr utan BB:s närvaro i hans program.
Vad har han gjort för bra för svenska folket men du kanske menar DELAR av det svenska folket? Tror du i din enfald att han hade rapporterat om detta köttfusk som ertappades i en ICA butik om det istället varit d:o Coop, min bestämda uppfattning är att då hade han inte avslöjat ngt alls. Att han sen avbryter folk och om du är aningen mer observant så märker du väl vilka åsikter människorna han avbryter står för. Du är nog alldeles för enögd för att se sådant.
1 2 3 4 5 6 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Oscar JulanderStilbloggen

 
Toppbild
















Bottenbild