Bella nobbar Debatt: "Fegt"
- Han är en värdelös programledare, säger Isabella Löwengrip som vägrar möta Zytomierska i tv-debatten.
Bråket mellan Blondinbella och Carolina Gynning och Katrin Zytomierska utlöstes av ett blogginlägg där Blondinbella skrev om anorexi och dagens ideal där unga tjejer svälter sig för att passa in. Hon skrev om exempelvis Gynning och Zytomierska och att de skriver mycket om bantning och att vara smal. Inlägget fick dem båda att reagera. Zytomierska kallade bland annat Blondinbella för "hycklande lillgammal skitgris". Gynning kallade henne "präktig, skenhelig och fejkförebild".
Expressen har sedan i lördags kunnat berätta om bloggbråket mellan Isabella Löwengrip och Katrin Zytomierska. Något som Janne Josefsson och hans redaktion på "Debatt" på SVT tagit fasta på och bjudit in dem båda.
- Det här med förebilder, sjuka ideal och ätstörningar är en viktig debatt, säger Janne.
Katrin hakade på direkt och skrev på sin blogg: "Ha ha ha! I love it! Kom nu, Bella! Nu har du chansen. Både att sätta dit mig och att samla röster till "Let's dance". Röster som du behöver. Vi kan göra en deal också om du vill det. Jag säger nåt elakt och du börjar lipa. Skitbra för din nya image. Kom nu! Kom och ta mig!"
"De har tjatat på mig"
Isabella bekräftar att hon fått en förfrågan men att hon inte kommer att åka ned.
- De har tjatat på mig hur mycket som helst. Men jag tycker Janne Josefsson är en värdelös programledare. Jag vägrar ställa upp i hans program och bli avsnoppad mitt i en mening. Dessutom är han helt fel person att ta upp detta ämne.
Katrin skrattar
Isabella säger också att med Katrin skulle debatten hamna på en "alldeles för låg nivå".
- Hon är bara ute efter att bråka. Att hon tackat ja är inte så konstigt, det här är väl den största uppmärksamhet hon fått sedan Alex dumpade henne.
Katrin börjar skrattar när hon får höra vad Isabella sagt:
- Ha ha...men det var väl konstigt sagt? Jag fick ju en hel del uppmärksamhet kring "Idol"!
- Och låg nivå? Men det kan väl inte hon veta, hon har ju aldrig pratat med mig! Hon säger ju själv i alla medier att hon är en person i bloggen och en privat.
"Ändrat sig"
Enligt Janne har Isabella sagt att hon är intresserad av att vara med.
- Jag har aldrig hört från henne men tydligen har hon ändrat sig.
- Men jag vet ju att hon skrivit i en artikel att mitt program är värdelöst och ville dra ned mig riktigt i dyn.
"Hon är en hycklare"
Men Isabella har nu fått en förfrågan att delta i TV4:s "Kvällsöppet":
- Jag vill verkligen vara med där, och hoppas det blir i kväll, säger hon.
- Hon är en hycklare. Fegt, säger Katrin.
Av Maria K Broman
maria.k.broman@expressen.se





