Här är nya lätta Book
Tvingad till åtta operationer
1991 blir Anna påkörd av en bil och skadar menisken och korsbandet i knät.
1994 skadar hon knät igen i en skidolycka. Hon får dessutom hjärnskakning och ligger i koma på Torsby lasarett.
2000 konstaterade läkarna att övervikten inte är kostrelaterad, utan beror på en hormonrubbning i sköldkörteln.
2003 tvingas till komplicerade bukoperationer efter en rad misslyckade kejsarsnitt. Sam-manlagt åtta operationer krävs.
2006 satte hon in en hormonspiral i hopp om att gå ner i vikt. I stället fick det motsatt effekt. Samma år tvingas hon operera sin gamla knäskada efter att ha överansträngt sig. Anna har genomgått tre kejsarsnitt och fått en bristning i bukväggen. Det är därför förenat med livsfara genomgå ännu en graviditet. Därför tvingades hon göra en abort 2006.
Anna har flera gånger hånats för sin vikt.
”Hoppas att jag får plats i bilden”, sa Bert Karlsson när de två ombads att vara med på bild.
Programledaren Ann Söderlund sa att den sista
hon ville ha med på en öde ö var Anna, eftersom maten skulle ta slut direkt.
Dr Alban klippte bort bitar från hennes musikvideo
eftersom hon ”på en del bilder såg för tjock ut”.
Först känner vi inte igen henne. Är det verkligen Anna Book på andra sidan gatan? Hon har höga stövlar och en elegant kappa. Håret är uppsatt och visar en mer markant käklinje.
Anna Book, 38, har gått ner 30 kilo och det syns. Det var i våras som hon gjorde Gastric bypass-operationen som minskar magsäcken och ger en snabbare mättnadskänsla. Ingreppet var nödvändigt - Anna vägde 108 kilo och hade länge lidit av sin övervikt. I dag väger hon 79 kilo men siktar högre - 20 kilo till ska bort. Fyra dagar i veckan på gym och noggrann kosthållning ska ta henne dit.
Kan bara äta lite
- The sky is the limit! Nu kan jag forma kroppen hursomhelst, säger hon när vi sitter på restaurangen Pomona i Solna. När hennes portion med kyckling och cashewnötter kommer in skriker hon till.
- Men Gud vad mycket. Det är alldeles för mycket!
Hon häver över mer än hälften på en tom tallrik.
- Jag behöver aldrig titta på en meny och tänka att det är för fett. Jag kan ju aldrig äta så mycket. Att gå på dieter är inget liv. Nu äter jag mer och behöver aldrig säga nej, säger hon.
För att skynda på minskningen av bukfett och stärka tarmarna har hon börjat med naturpreparatet "30 days" från Pharmanord.
- Det gör mig piggare eftersom det stärker immunförsvaret. Jag får ännu mer ork och min mage hänger med, säger hon.
Den otroliga viktminskningen har förändrat hennes liv fullständigt. Hennes gamla kläder känns ibland smått extrema. När hon tittar på bilder på sig själv chockas hon.
- Var jag så stor? Då kan man ju förstå de där elaka typerna som skrev att jag såg ut som en elefant. Jag var jättestor och såg det inte, säger hon. I vår kommer vi se Anna och hennes nya kropp i "Jag överlevde en japansk tv-show" i TV4. Tillsammans med andra kändisar kommer hon tävla i bisarra och förnedrande lekgrenar i en studio framför japansk publik i Tokyo.
"En ångvält"
- Det låter ju helt psykotiskt att utsätta sig för det här frivilligt. Men det blir en upplevelse, bara jag inte bryter benet. Min man har ordnat en extra försäkring, säger hon och börjar skämta högljutt:
- Tänk om jag fortfarande hade varit tjock, då hade jag kunnat krascha väggen hur lätt som helst! Tänk dig bara, Anna Book, en ångvält liksom. Nu kanske jag bara flyger som en fjäder, I'm flying! Jag är lite rädd att det kommer göra ondare att ramla nu eftersom jag inte har några stötdämpare längre. Förut hade jag ju inbyggd vaddering, skrattar hon.
Av Jessica Isaksson
jessica.isaksson@expressen.se






