Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Hanna Fritzell och Lars Karlsson Centrala Trafikskolan i Falun. Foto: Hasse Eriksson Hanna Fritzell och Lars Karlsson Centrala Trafikskolan i Falun. Foto: Hasse Eriksson

Väldigt långa köer för att få uppkörningstid

Annons:

Fick du vänta länge på att få köra upp?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Fick du vänta länge på att få köra upp?

NYA REGLER

2008 infördes det så kallade sammanhållna provet för den som ska ta körkort. Det innebär att teori och uppkörning bokas samtidigt. Misslyckas ett av proven får eleven ändå göra det andra men måste göra om det underkända provet inom två månader, annars måste båda proven göras om.
Föreligger särskilda omständigheter kan det göras undantag från tvåmånadersregeln.
De nya reglerna infördes för att få närmare koppling mellan teori och praktik och på så vis öka trafiksäkerheten.
Tidigare var man tvungen att ha ett godkänt teoriprov innan man fick boka uppkörning. Teoriprovet var då giltigt i ett år.

 

Källa: Transportstyrelsen (TT)

Tidigare artiklar

Köerna till att köra upp för körkort är just nu väldigt långa, på många håll upp emot två månader. Och dagens regler gör att den som kuggas riskerar att få göra om även teoriprovet.

Sommaren är högsäsong för nya körkort. På många håll i landet finns inga lediga uppkörningstider på flera veckor. Värst är det i Malmö där nästa lediga tid finns först den 27 september.

2008 ändrade Transportstyrelsen reglerna, så att teoriprovet, som tidigare var giltigt i ett år, nu förfaller redan efter två månader. Den som misslyckas med sin uppkörning och inte hinner få tid för ett nytt prov i tid, tvingas betala för och skriva ett nytt teoriprov, även om det första godkändes

På Trafikverket är problemet med sommarköerna välkänt.
– Vi har haft det här problemet i alla tider och vi vet inte hur vi ska komma till rätta med det. Vi jobbar så mycket övertid vi kan och tar in extra personal. Vi gör precis allt vi kan, säger Christer Viberg, tillförordnad chef för förarprov på Trafikverket.

En bidragande orsak är enligt honom att eleverna inte är tillräckligt förberedda.
– Hade fler klarat uppkörningen på första försöket hade det blivit lättare för alla.

Annons:
Annons:
Du måste följa våra användarregler för att kommentera – du kan läsa dem i sin helhet här
MEST LÄSTA ARTIKLARNA PÅ MOTOR
Annons:
Annons:
IMPORTFUSKET
Annons:
Annons:
Annons:
ALLT OM BILAR PODCAST
Annons:
Annons:
MEST LÄST I DAG
Senaste artiklar
ALLT OM BILAR
Annons:
TRAFIKSKOLA
BLOGGAR
Annons:
NYBILSTESTER
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader