Mazda 6 generation tre har nu haft sin världspremiär. Skillnaderna gentemot föregångaren är gigantiska, inte minst utseendemässigt. Lägg därtill större innerutrymmen, mer körglädje och massor av bränslebesparande SkyActiv-teknik.
Mazda 6 går nu in i sin tredje generation då nuvarande har avverkat sina knappa fem år i jordelivet. Mazda har under sommaren skickat ut en del information och bilder som fått oss att skruva upp förväntningarna till oanade höjder. Inte minst med anledning av bilens utseende (stort bildgalleri via länk till höger) som skiljer sig ganska tvärt från generation ett och två. I stället för ett vanligt klassiskt sedanutförande har modellen i sitt nya utförande fått ett mer coupéliknande stuk och fler böljande linjer än tidigare. Formspråket är inte enbart estetisk utan också för att få lägre luftmotstånd och därmed lägre förbrukning.
Rymligare och finare interiör
Interiört skiljer sig nya Mazda 6 en hel del från utgående generation. Inte bara ögat märker skillnader utan också ben och andra delar av kroppen eftersom nya Mazda 6 bjuder på större innerutrymmen tidigare, mycket tack vare den 10,5 centimeter längre hjulbasen som totalt mäter 2,83 meter. Även på bredden är det rymligare för de åkande tack vare två extra centimeter i axelhöjd. Baksätespassagerarna har inte enbart fått mer knäutrymme utan också längre sittdyna och högre ryggstöd.
Mazda har väl inte varit direkt kända för premiumkänsla på reglage, knappar och övrig interiör men det håller så sakteliga på att förändras. I nya Mazda 6 har japanerna lagt stort fokus på öka känslan när man greppar i saker och ting. Mjuka materialval kombineras med snygga kromlister och detaljer. Tyvärr har bagageutrymmet tappat några liter från 519 till 483 men det är fortfarande en siffra som står sig väl mot konkurrenterna.
Lägre förbrukning
Rent tekniskt har Mazda jobba stenhårt med nya 6:an. Den numera välkända SkyActiv-tekniken som innebär bränslesnålhet i kombination med bibehållen körglädje har applicerats fullt ut i bilen. Exempelvis är chassikonstruktionen ny, karossen har lägre vikt och högre vridstyvhet vilket gynnar krocksäkerheten, servostyrning är elektrohydraulisk med bättre respons, start/stopp-system finns för både manuell och automatisk växellåda och – för första gången – finns i-Eloop som är namnet på Mazdas bromskraftåtervinningssystem som via en superkondensator lagrar energi som används för att driva luftkonditionering andra elektriska komponenter. Det sparar värdefulla droppar bränsle.
Under huven presenteras i nuläget tre bensinmotorer, alla av SkyActiv-typ. Två 2,0-litersmotorer på antingen 145 eller 165 hästkrafter samt en 2,5-litersmaskin på 192 hästkrafter. Dieselmotorerna nämner inte Mazda i nuläget då de ska presenteras först om en månad. Men vi kan nästan helt säkert lova att det är två 2,2-litersmaskiner med antingen 150 eller 175 hästkrafter. Eventuellt blir Mazda 6 miljöklassad med första alternativet.
Manuell låda samt automatlåda finns att kombinera med motorerna.
Kombin har premiär om en månad
Kombiversionen, som från och med nya generationen även i Sverige kommer att heta Mazda 6 Wagon, har premiär på Parissalongen om en månad. Ur svenskt perspektiv är det modellversionen som är mest intressant. Ett par månader in på nästa år är det svensk premiär. Inga priser är ännu satta.
Se många bilder på nya Mazda via länken här intill.