Bilkrisen har många förlorare.
Men det finns också vinnare.
Koenigseggs misslyckade Saab-affär anses ha ett pr-värde på närmare 1,6 miljarder kronor. Och kinesiska Geely och Beijing Auto har med hjälp
av köprykten på Volvo och Saab marknadsfört sitt varumärke för minst lika mycket.
Koenigsegg Group satsade 100 miljoner kronor på att försöka köpa Saab Automobile av General Motors.
Men trots att affären sprack kan Koenigsegg räkna hem projektet ekonomiskt. Enligt Peter
Efvergren, medieanalytiker på MediaPilot, är Koenigseggs utrymme i medierna – tidningar, hemsidor och tv–inslag – värt 1,6 miljarder kronor globalt och drygt 312 miljoner kronor bara i Sverige.
Redaktionellt värt mer
MediaPilot har använt en faktor 2,4 för att beräkna värdet av redaktionellt utrymme – alltså när vi journalister skriver om ett varumärke – jämfört med en betald annons. MediaPilot utgår då från de beräkningar som gjorts på antalet artiklar och tv–inslag som publicerats under året.
Geely har skaffat sig utrymme i svenska medier till ett värde av nära 200 miljoner kronor och Beijing Auto för nära 100 miljoner kronor.
Enligt tidningen Dagens Media betalade Volvo förra året 200 miljoner kronor för annonser i motsvarande medier.
– Hade vi även inkluderat internationella medier för Geely och Beijing så hade publiciteten varit värd miljarder kronor eftersom intresset från utländska medier har varit mycket stort, säger Peter Efvergren.
Enligt Halldora von Koenigsegg, informationsansvarig på Koenigsegg, är det svenska sportbilsmärket redan ett etablerat varumärke i företagets målgrupp.
Det är alltså inte säkert att Koenigsegg säljer en enda bil extra på grund av att fler känner till varumärket. Men publiciteten kan spela roll om Koenigsegg vill öka sina volymer och locka investerare.
För Geely och Beijing är det nödvändigt med en offensiv marknadsföring för att lyckas med planerna att etablera företagen på en världsmarknad.
Ryktesspridning för vinning
Koenigsegg, Geely och Beijing Auto har också flera gånger i år anklagats för att i olika grad ha använt ryktesspridningen för egen vinning. Att alla köprykten bara handlat om att marknadsföra sina egna varumärken.
– Det har spekulerats i om att det skulle röra sig om en ”pr–kupp” men det är omöjligt för mig att uttala mig om hur pass seriösa dessa intressenter är till Saab och Volvo. Det enda vi vet är att företagens publicitet varit värd fantastiskt mycket pengar, säger Efvergren.
När holländska Spyker dök upp som en intressent till Saab så rusade företagets aktiekurs.
Möjligen förstod aktieägarna att här gjorde Spyker ett pr–klipp.