Saab Automobile får låna fyra miljarder kronor av Europeiska investeringsbanken, beslutade bankens styrelse i dag.
Saab får beviljat den summa på 400 miljoner euro, drygt 4,1 miljarder kronor, som ansökan handlat om.
Lånet ska användas för forskning och utveckling inom miljö och säkerhet.
Två månader på sig
För att pengarna ska betalas ut kräver EIB att den svenska staten står för garantier.
Innan regeringen kan fatta beslut om garantier ska EU-kommissionen ha prövat och godkänt att låneupplägget inte strider mot EU:s statsstödsregler.
Den processen startade den 2 oktober med regeringens så kallade notifiering och kommissionen har två månader på sig, med möjlighet till förlängning.
Motsvara lånesumman
Riksgälden har på regeringens uppdrag förhandlat om villkoren för garantierna. Planen är att staten ska garantera hela lånet efter samma upplägg som Volvo Personvagnar i våras.
Regeringen kräver att Saab har säkerheter som motsvarar lånesumman.
- Om det skulle gå illa och garantin måste infrias ska skattebetalarna gå fria. Därför krävs fullgoda säkerheter, säger Erik Sjulander, biträdande avdelningschef på Riksgälden, till TT.
Riksgälden är ännu inte redo att lämna en rekommendation till regeringen.
- Det kan bli i morgon eller längre fram, säger Erik Sjulander.
Glädjen är stor på Saab Automobile i Trollhättan.
- Fantastiskt skönt och en oerhört viktig milstolpe, säger ordförande för Unionen på Saab Automobile i Trollhättan, Anette Hellgren, till TT.
- Att lånet beviljades var också en förutsättning för att resten av processen ska löpa på.
Stark plan
Anette Hellgren betonar det betydelsefulla i att det var det belopp som söktes som också beviljades.
Hon säger också att affärsplanen som lagts är stark, inte minst som fler och fler pusselbitar nu kommer på plats.
- Jag tycker att man är ganska ödmjuk i planen om hur man bedömer att konjunkturen ser ut framöver.
- Den är möjligen riskfylld på det sättet att man ju inte vet hur konjunkturläget ligger kvar i alla branscher. Det gäller ju att det vänder.
- Men det som är positivt nu är att vi ser att det finns möjligheter att det vänder och då är skönt att kunna vara med i skjutsen från början.
TT: Kommer det här beskedet att innebära att Saab säljer fler bilar?
- Absolut, säger Anette Hellgren.
- Det har vi sett att varje gång vi tagit ett steg som är positivt för företaget och de anställda, så har vi fått en bättre orderingång.