FRANKFURT. Varsågod! Den starkaste och snabbaste produktionsbilen hittills från Opel.
Turbosexa, 325 hästkrafter, fyrhjulsdrift och ett par vassa huggtänder i nyllet.
Go, Rüsselsheim, go!
När det landar ett OPC (Opel Performance Center) på bakstammen på en Opel, då händer det grejer med de annars ganska beskedliga bilarna.
Opel Insignia OPC har 325 hästkrafter i sin V6 Turbo men väger modiga 1 810 kilo i tjänstevikt trots att OPC-grabbarna jobbat hårt med att hålla vikten nere.
På avgasröret, från Remus, har de sparat 5 kilo genom lättare plåt. Genom lättviktsmaterial har även bromsokens vikt reducerats från 7,7 kilo till 5,2 kilo och skivorna väger 9,8 kilo att jämföras med Insignia 2,8 V6 Turbo i originalskick där de väger 11,2 kilo.
Allt sammantaget innebär detta att bilen accelererar från 0–100 km/tim på sex sekunder blankt och har en elektroniskt begränsad toppfart på 250 km/tim. Men jag nådde 258 km/tim på den digitala hastighetsmätaren och kommunicerar du snällt med OPC lovar de att ta bort spärren, och då ska bilen klara 280 km/tim.
Det får dock ske i efterhand eftersom Opel själva förbundit sig att inte sälja bilar som går fortare än 250 km/h.
Den elektroniskt styrda FlexRide-fjädringen, med tre inställningslägen, har optimerats för modellen, Med knappen i det hårdaste läget, märkt OPC, blir bilen en riktig tuffing. Då är det inte bara chassit som blir hårt, även gasresponsen förändras till det vassare, och styrningen blir mer direkt. Och, inte minst, instrumentbelysningen skiftar från vitt till rött ljus.
Sitter som en kung
En verkligt komfortinriktad detalj är sportstolarna från Recaro. De har ställbart svankstöd i fyra lägen och i längsled ställbara sittdynor. Här kan man verkligen tala om att sitta som en kung oavsett kroppsform och de är de första sportstolarna som fått toppbetyg av ortopedexperter i Tyskland.
Sådant man uppskattar när ålderskrämporna börjar ta ut sin rätt, inte minst när man försöker hålla imagen uppe genom att inhandla OPC-versioner.
Stolarna ingår i standardutrustningen och det gör det mesta även om du får betala extra för 20-tums fälgar, panoramasoltak, svart läder, med mera.
418 900 kronor för fyra eller fem dörrar, 426 900 kronor för kombiversionen Sports Tourer. Debut i oktober.
peo.kjellstrom@tekniensvarld.se