GT:s testförare Matt Davis väntade i 13 år på nya Saab 9-5. I helgen fick han chansen.
Under en intervju med Saab Spykers vd Victor Muller fick Matt Davis ta över ratten på nya Saab 9-5.
- Jag körde V6-motorn på 300 hästkrafter så hårt jag kunde bara för att få höra turbon spinna. Det var fantastiskt att äntligen få köra bilen, berättar Matt.
Samma Saab 9-5 som Victor Muller fick i Trollhättan när affären gjordes upp förra månaden testkördes i helgen av Expressen/GT:s erfarne testförare Matt Davis.
Davis träffade Muller i Amsterdam för en exklusiv intervju kombinerat med en testkörning av nya 9-5.
Bilen är en så kallad förseriebil men identisk med den bil som i veckan ska visas för Saabs återförsäljare.
Det är också den här bilen som ska bli bärande i bilfabriken i Trollhättan som inleder produktionen av 9-3 och 9-5 i dag.
Vi har tidigare sett bilder av Saab 9-5 och bilen har visats på flera bilsalonger. Men Saab har inte inlett de officiella testkörningarna.
Matt Davis uppskattar Mullers värstingversion av 9-5 med en V6-motor från Holden.
- Motorn klarar av att få den här stora bilen till 100 km/tim på anständiga 6,9 sekunder. Och enligt Muller ska det bli ännu bättre med biturbon i Viggen-modellen, berättar Davis.
Imponeras
Davis imponeras också av Saabs chassikontrollsystem, döpt till Saab DriveSense.
- Systemet styrs med reglage till vänster om växelspaken. Det finns tre lägen, Comfort, Intellegent och Sport. När Muller bad mig att köra på så märktes det en tydlig skillnad. I Intellegent-läget anpassas bilen till den aktuella körstilen.
Flera förbättringar
Under intervjun avslöjar Victor Muller att flera förbättringar av 9-5 redan diskuterats. Bland annat ska kvaliteten på inredningen bli högre och premiumkänslan ska bli mera påtaglig. Flera tillvalspaket planeras.
Saab har valt att prissätta 9-5 något under de viktigaste konkurrenterna för att få fart på försäljningen, men i takt med att bilen trimmas och förbättras ska priset ökas.
Under intervjun avslöjar Victor Muller ytterligare en förändring i Saabs modellstrategi. Från och med nästa 9-3 så spolas bindestrecket, 2013 ska Saabs modeller heta 93 och 95.
- Muller verkar genuint motiverad att bygga riktiga Saab-bilar igen. Och när vi avrundade intervjun visade han mig en bild på det som kommer efter Saab 93. Då får Audi och BMW verkligen något att bita i, säger Davis.