Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
GRILLAD OCH GENOMARBETAD. A1 är en av marknadens absolut mest kompetenta småbilar. Givna konkurrenten Mini Cooper har dock ett övertag när det kommer till körglädje. Foto: Audi GRILLAD OCH GENOMARBETAD. A1 är en av marknadens absolut mest kompetenta småbilar. Givna konkurrenten Mini Cooper har dock ett övertag när det kommer till körglädje. Foto: Audi

Färska A1 ska ta upp jakten på Mini Cooper

Annons:
FAKTA

AUDI A1 1,2 TFSI


Pris: 158 000 kronor.
Kategori: Småbil.
Garantier: 2 år nybil, 3 år vagnskada, 3 år lack, 12 år rostskydd.
Motor: Bensin. 4-cyl rak tvärmonterad. Turbo. Cylindervolym 1 197 cc. Framhjulsdrift.
Effekt: 86 hk (63 kW) vid 4 800 r/min.
Vridmoment: 160 Nm vid 1 500 r/min.
Växellåda: 5-växlad manuell.
Bränsleförbrukning: 5,1 liter per 10 mil blandad körning.*
LängdxBreddxHöjd: 395x174x142 cm.
Axelavstånd: 247 cm.
Tjänstevikt: ca 1 065 kg.
Maxlast: ca 425 kg. ma x släpvikt : 1 000. Tank : 45 liter. Bagage volym: (VDA-liter) 270–920 liter.
Prestanda: Toppfart 179 km/ tim. Acceleration 0–100 km/tim 12,1 s.*
CO2: 119 gram per km.*
Miljöklassad: JA

* Enligt tillverkaren.

Berlin. Framgångarna för Mini Cooper måste retat herrarna i Ingolstadt till vansinne.
Efter år av väntan är Audis motdrag redo. A1 har ett lika tydligt som givet uppdrag: att peta Mini från trendlistans första plats.
Fronten är mer eller mindre en spegling av det vi ser i övriga Aprogrammet. Grillen torde vara småbilsvärldens största och följer Audis singel frame-koncept. Likt storebror A8 har den fått en extra knäck i de övre hörnen vilket gör den lätt hexagonformad. Grillen flankeras av pliriga strålkastare, men för att få de märkestypiska ljusbågarna krävs xenonljus.
I övrigt påminner fronten en hel del om A4/A5 med tydliga ”näsborrar” för luftintag och dimljus.

Modernt formspråk

I mina ögon har A1 en behagligt retrobefriad och fräsch form som lär stå sig en bra bit in på 2010-talet.
När man stänger dörren är det samma tjocka ”tjoff ” som i övriga Audi. Instrumentpanelen, vilken för övrigt ska påminna om en flygplansvinge där friskluftsutblåsen är jetmotorer, har en behagligt ”tjock” plastkvalité.
Reglage och spakar lånas från storasyskonen, exempelvis kommer klimatanläggningens vred från TT.
Två åker bekvämt och till skillnad från Mini rymmer bagageutrymmet mer än en necessär. Låg vikt, smidiga mått och lättarbetade drivlinor gör A1 spänstig. Det är knappt 2,7 rattvarv mellan fulla hjulutslag vilket är i paritet med Mini. Trots det vill inte den ohämmade körglädje som finns i Mini infinna sig. A1 har en mognare och mer sofistikerad karaktär, men är tyvärr inte riktigt lika kittlig under fötterna.
Inledningsvis kommer A1 med tre motoralternativ samtliga med start/stopp funktion. För 158 000 kronor får man en 1,2-liters fyra på 86 hästkrafter. Effekten kan synas blygsam men tack vare turbo blir vridmomentet fina 160 Nm. Så länge du inte hetsar på Autobahn är motorn en miljöbilsgodkänd pärla. Starkaste bensinmotorn är 1,4 TFSI på 122 hästkrafter.

Aldrig fel

Den sexväxlade manuella lådan i 1,4 TFSI kan ersättas av en sjuväxlad automatlåda vilken sänker förbrukningen från 0,53 l/mil till 0,52 l/mil. 1,4 TFSI med manuell låda kostar 178 600 kronor medan den mijöbilsgodkända automaten är farligt nära 200 000 kronors gränsen. Dieselalternativet är en 105 hästkrafters fyra. Maskinen ska enligt fabriken nöja sig med 0,39 l/mil vid blandad körning, under provkörningen visade färddatorn på 0,41 l/mil.
Det råder ingen tvekan om att A1 är en fin liten bil men den intensiva, roliga, närvaro som finns i Mini hittar jag inte. I min värld räcker det för att jag ska föredra Mini. Inte ”rätt” – aldrig fel.


EKONOMI
24 000 kronor dyrare än VW Polo men i stort likvärdig med värsta konkurrenten Mini. Tillval = inte på sommar rea.

KÖRGLÄDJE
Kul, men inte sprudlande att köra. Smidigt format gör den mysig i storstadsmyllret.

KOMFORT
Låg ljudnivå, bra fjädring och generösa stolar gör att A1 upplevs som större än vad den är. Begränsad takhöjd bak.

SÄKERHET
Än så länge inte krocktestad. Kusin VW Polo har fem stjärnor i Euro NCAP, A1 lär inte vara sämre.

BILKÄNSLA
Trevlig, modern formgivning, suverän kvalitetskänsla och ett smidigt format. När bakdörrarna är på plats om ett knappt år kan det bli en femma.

TOTALT:
19 getingar av 25.
Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ MOTOR
Annons:
Annons:
MEST LÄST I DAG
Senaste artiklar
Annons:
NYTT NUMMER!
TRAFIKSKOLA
Annons:
WEBBTEST
BLOGGAR
Annons:
MAGASINET
WEBBTEST
IMPORTFUSKET
KLASSIKERN
REPORTAGE
SVERIGERESAN
REDAKTIONEN VÄLJER
DÄCK
TRAFIK
NYBILSTESTER

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader