Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Nick Dimbleby 2009 Foto: Nick Dimbleby 2009

Detaljer som ökar förarens upplevelse

Annons:

Lysrören ger ett nästan kliniskt vitt sken. Det finns inte en damm­fläck, inte en oljefläck och alla rör sig mjukt och närmast ljudlöst.

Vi är i en bilfabrik. Här byggs Aston Martin One-77. Den kostar från cirka 14 miljoner kronor. Alla är slutsålda.

Aston Martins One-77 är företagets stolthet. Det är i den bilen Aston Martin samlat all sin kunskap om bilbyggande och teknik. Bilen byggs i 77 exemplar och till sommaren ska alla ha lämnat den exklusiva fabriksbyggnaden i Gaydon, en timme nordväst från London.

Granne med One-77-huset byggs ­Aston Martins övriga modeller. DBS, DB9 och Virage i en och Vantage och ­Rapide i den andra. Lilla Cygnet håller till i en egen byggnad.

V12- och V8-motorerna kommer från den egna fabriken i Köln lagom till monteringen. Cosworth har fått äran att trimma One-77-motorerna på 7,3 liter till imponerande 750 hästkrafter. I övriga programmet ger V12-motorn på närmare sex liter runt 500 hästkrafter. V8:an på 4,7 liter ger drygt 420 hästkrafter.

Mer än prestanda

Men att bygga lyxiga sportbilar ­handlar om så mycket mer än prestanda. Aston Martin arbetar mycket med att ­optimera känslan och upplevelsen hos föraren.

I fabriken märks det i form av ­pedantisk noggrannhet med detaljer. Det är inget fusk i materialval eller genomförande. Ser det ut som stål så är det stål, ser det ut som aluminium eller kevlar så är det det. Inget fusk - någonstans.

Bang&Olufsens ljudsystem trimmas för varje bilmodell och högtalarna sitter monterade på bästa möjliga plats. När motorn når optimalt varvtal ska föraren få njuta av motorljudet, och därför sänks ljudet i B&O-anläggningen en aning. Det är att lägga kraft på detaljer som ökar ­förarens upplevelse av bilen.

Allt skinn i bilarna kommer från kor i Skottland. Du kan få vilken färg du vill på skinnet och vilka sömmar och

Tar 200 timmar

Det tar 200 timmar att bygga en Aston Martin

Det ryms 30 bilar åt gången inne i Aston Martin-fabriken, One-77 och Cygnet oräknade.

Försäljningsrekordet är på cirka 700 bilar per år

Varje station utmed produktionslinan bemannas av två personer och de har en halvtimme på sig att utföra sina uppgifter. Jämfört med andra bilfabriker så gör här varje person flera olika moment under en längre tid.

Motorerna byggs i Köln och skeppas till Gaydon i lagom tid för montering.

Varje bil kontrolleras noggrant av ett gäng inspektörer. Först när bilen är godkänd monteras Aston Martin-märket.

Det tar ungefär 200 timmar att bygga färdigt en bil och för det används då närmare 300 personer. Från beställning till leverans tar det cirka fyra månader och då finns bilen i fabriken under sex till åtta veckor.

I One-77-fabriken byggs fyra bilar åt gången.

90 procent av alla byggda Aston Martin-bilar är fortfarande igång. I den gamla bilfabriken i Newport-Pagnell renoveras och servas Aston Martin-bilar från hela världen. Där arbetar 54 personer med cirka 2 700 bilar per år.

Att totalrenovera en Aston Martin i Newport-Pagnell kostar cirka två miljoner kronor och tar cirka två år.

Aston Martin fick sin kultstatus med Bond-filmen Goldfinger

Fick kultstatus

Lionel Martin och Robert Banford ­grundade sitt företag 1913. De sålde bilar av märket Singer. Båda tyckte om att tävla på banan Aston Hill och bestämde sig för att börja bygga egna bilar.

1947 tog traktortillverkaren David Brown över Aston Martin och en annan tillverkare, Lagonda. Brown satte ordentlig fart på tillverkningen och skapade DB-serien.

Under 1960-talet fick märket av en kultstatus med DB5 i Bond-filmen Goldfinger samt ett samarbete med popgruppen Beatles.

David Brown sålde sin del i Aston Martin 1972. Ford blev delägare 1987 och majoritetsägare 1994.

Modellen DB7 blev Aston Martins första bil att säljas över hela världen och den såldes i 2 461 exemplar åren 1994-1999.

1995 sattes försäljningsrekord med 700 sålda bilar.

2003 invigdes den nya bilfabriken i Gaydon med en total kapacitet på hela 7 500 bilar per år. 2007 rullade den sista Aston Martin-bilen ut från den gamla fabriken i Newport-Pagnell.

Aston Martin ingick i Fords Premier Automotive Group, tillsammans med bland andra Volvo, men när Ford-chefen Alan Mulally ville satsa på sitt "One Ford" såldes Aston Martin 2007 till investerare från Kuwait. Med deras pengar fick bil­mogulen David Richards möjlighet att skapa det Aston Martin vi ser i dag.

Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ MOTOR
Annons:
Annons:
MEST LÄST I DAG
Senaste artiklar
Annons:
NYTT NUMMER!
TRAFIKSKOLA
Annons:
WEBBTEST
BLOGGAR
Annons:
MAGASINET
WEBBTEST
IMPORTFUSKET
KLASSIKERN
REPORTAGE
SVERIGERESAN
REDAKTIONEN VÄLJER
DÄCK
TRAFIK
NYBILSTESTER

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader