Söndag 21 mars 2010 -

Motor

Påkörd bakifrånJan-Erik Berggren, Motorredaktör

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

"Fler kommer att skadas i trafiken - om det blir färre dubbdäck"

Att göra städer dubbdäcksfria riskerar trafiksäkerheten. Ett förbud mot dubbdäck kommer att innebära fler dödade och svårt skadade i trafiken. Det menar Motormännens trafiksäkerhetsexpert Niklas Stavegård.
Fakta

I bland annat följande kommuner diskuteras det dubbäcksförbud


På vissa gator: Göteborg, Haninge, Jönköping, Karlstad, Kil, Kungsbacka, Leksand, Linköping, Norrköping, Sigtuna, Stockholm, Sundsvall, Tranås, Uppvidinge, Vellinge, Ystad och Åsele.

– Det är inte ens säkerställt att miljön blir bättre bara för att dubbdäcken tas bort. Däremot vet vi att trafiksäkerheten försämras utan dubbdäck, så detta är en politiskt mycket dålig idé, säger Motormännens trafiksäkerhetsexpert Niklas Stavegård i ett pressmeddelande.

Antalet olyckor kan öka

Ett dubbdäcksförbud i vissa stadskärnor väntas få genomslag även på trafiken utanför städerna. I våras beräknade VTI hur många fler som skulle skadas och dö i trafiken om dubbdäcksanvändningen minskar.
Vid 20 procent dubbdäcksanvändning skulle antalet polisregistrerade olyckor med personskador öka med 140 stycken, antalet dödade skulle öka med 4,4 personer och antalet svårt skadade med 33 personer per år, enligt VTI. Detta är teoretiska beräkningar som bygger på olika däcks väggrepp, står det i pressmeddelandet.
– Ur trafiksäkerhetssynpunkt är dubbdäck säkrare än dubbfria på alla underlag förutom löst packad snö. För de cirka 70 procent av trafikanterna som använder dubbdäck kommer förbudet att innebär en minskad trafiksäkerhet, särskilt när det inte går att garantera en förbättrad vinterväghållning, säger Niklas Stavegård.

Av Arna Sunje
arna.sunje@expressen.se

Publicerat 19 november 2009
Uppdaterad 19 november 2009
Tyck till
Det finns 27 kommentarer på artikeln
Kommentera direkt

man häpnar (rd ) vad var dubb med snömodd att göra, har kört i 18 år dubbfritt c:a 3000 mil varje vinter alldrig haft några problem, det är körsättet som avgör.
dubbfantasterna tror att det är sommar väg när dom kör huvudlöst fort o åker ändå i diket.
08 or är mycket dåliga bilförare på vintern.

Jag har för tillfället 2 bilar, en framhjulsdriven (ej ESP) med dubb och en bakhjulsdriven (ESP) med dubbfritt. Efter en obehaglig färd med den odubbade i snökaoset förblir den nu parkerad tills det töat....

Hej alla EXPERTER kör bandvagn istället på vintern det är säkrare än dubbar.Hur våre det med lite varsamhe när det
är vinter.Hela världen kör utan dubbar och har hansfree telefonering som lag.MEN VI är världsmästare med speciella
gener som ej behöver detta då borde man klara dubbfritt med.

ju sämre vintrar ju mer is på vägarna o större behov av dubbat

Finns det någon studie om bränsleförbrukningen med dubbade- jämfört odubbade-däck? Har själv provat båda på min passat diesel och då fått en högre förbrukning med odubbade, Nokian Hakka5 mot Nokian RSI....

Hade jag bott i värmland och uppåt landet hade jag kört dubbfritt. Men här i gbg är det mest is och blixthalka på vintern= Dubbade vinterdäck det enda som biter.
Aldrig odubbat så länge jag bor i västsverige.

Att ingen kommenterar det faktum att det som sliter mest på vägen är salt. Saltet löser upp och däcken ( både dubbade och odubbade ) sprättar iväg partiklarna.

Vetenskapligt underbyggda fakta tack. Artikeln är svammel med ounderbyggda påståenden och spekulationer.

Det är dels inte bevisat att det faktiskt dubbdäcken som rår för de farliga nanopartiklarna, och dels är det klart visat att dubbfria däck ENBART fungerar om det finns bilar med dubbdäck som ruggar upp isen/packade snön. Jag anser att de som förbjuder dubbdäck borde ställas inför rätta för vållande till annans kroppskada/död och/eller allmänfarlig vårdlöshet av grövsta slag. Dessutom ska de åläggas att betala däcken för de som måste köpa nya trots att de har dubbdäck som håller flera vintrar till.

Det är i södra Sverige som det är speciellt befogat med dubbdäck.
Den svarta halkan (den osynliga) är den lömskaste som finns och det är dessutom vanligt med fläckvis halka i södra Sverige.
För att bilars säkerhetssystem med antisladd ska fungera optimalt så krävs det dubbdäck.
Att det finns bilförare som aldrig anpassar hastigheten oavsett dubb eller dubbfria däck tillhör en annan diskussion. Det går inte att få några korkade att förstå att farten ska anpassas efter väglaget och att det kan vara halt utan att det syns.
Men att anpassa tillräckligt kan vara svårt, jag åkte med i en bil där föraren körde mycket sakta på en liten väg för det gick att både se och märka att det var halt.
Farten var max 50 och det kändes helt betryggande att åka. Men helt plötsligt gled bilen sakta ner i diket och träffade ett litet träd. Vägbanan hade en dosering som var lite större än vanligt. Stora skador på bilen blev det.
Denna avåkning hade inte skett om det hade varit vinterdäck (dubbade) på bilen.

Denne bilägare bytade till dubbdäck innan det andra skräpet var slitna, de hade körts ungefär 600 mil.

Det är snarae så att dubbfria däck skulle vara förbjudna om man ser till säkerheten.
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Väljer du bil efter Folksams lista?
Ja.
Nej.
BLOGGJan Erik BerggrenMotorredaktör

 
Toppbild



Bottenbild