Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Helena Christensen i Triumphs Luxury Collection. Foto: Triumph Helena Christensen i Triumphs Luxury Collection. Foto: Triumph

Spetsunderkläder, eko-ull och after ski-mys

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
Möt efter-semestern-chocken med inspiration till höstgarderoben.
Skaffa en skön ullponcho, ta hand om sommarbrännan, gå på Chanel-utställning eller varför inte satsa på lite figurnära underkläder.
Spana in bildspecialen för lite inspiration till höstgarderoben.
Hållbart, rättvist, ekologiskt - ledord som tack och lov tar allt större plats i samhället och naturligtvis även inom modebranschen. I september lanseras den första kollektionen Esprit limited edition. Tillsammans med australiensiska Gostwyck farm har man tagit dram fyra plagg i ekologisk merinoull. Här hittar man bland annat en cardigan och en kabelstickad tröja. Plaggen produceras i begränsad upplaga och kostar från 900 kronor.

Färska märket Åre Original satsar på sköna plagg i lite exklusivare bomullskvalitet. Ett afterski-mode för de som föredrar att mysa hemma efter en dag i backen i stället för att pjäxdansa på Diplomat. Både värmande koftor och mjuka basplagg för dam, herr och barn finns i kollektionen som du hittar i butiken i Åre, areoriginal.com och till och med sista september i en pop up-butik på Skeppsbron i Stockholm.

Underklädesmärket Triumph, som firar 125 år, tar hjälp av danska supermodellen Helena Christensen när man lanserar sin nya kollektion Triumph Essence - The Luxury Collection.
- Triumph Essence är en fantastisk kollektion med läckra underkläder som sitter bra, har moderiktig design i kombination med utsökt hantverk och bra passform från ett företag som vi kvinnor kan lita på, säger Helena Christensen i ett pressmeddelande.
Kollektionen innehåller fem olika serier och finns i butik från och med augusti.

Svenska Soft Goat lanserades i våras och säljer dam - och herrtröjor i exklusiv ull. För varje plagg som säljs skänks också pengar till välgörenhet. Nytt i kollektionen är en one size-poncho för 995 kronor i färgerna sand och mörkgrå. Passar perfekt till jeans eller över klänningen.
Även en hoodie och en cardigan finns nu i Soft Goats utbud som du hittar på softgoat.com.

Vill du ha en lite tjockare poncho kan Chillnorways grå goding vara ett alternativ. Här finns också en stickad ullklänning som värmer gott i höst. Fin poncho har också Chillnorway. 2645 kronor plagget.
Även tyska Ouí satsar på stickat i höst och har bland annat flera varianter av ullcardigans som både känns dressade och värmer när mörkert faller på. Den här kostar 1495 kronor.


Shapeweartrenden fortsätter trots att stilikonerna från Mad men inte längre är allra hetaste samtalsämnet. Ett tips i jakten på formtrollare är att testa sig fram och se vad som passar just dig. En del plagg sitter verkligen tajt och för den som får panik av för åtsittande strumpbyxor kan det till en början vara knivigt att hitta rätt. Flexees by Maidenform satsar stort på formfixare och har en bekväm underbyxa med lite högre midja och något längre ben som sitter tajt utan att strama.
Färger från fruktfatet och spets och metallic är starka trender på höstens underkläder. DKNY, Freya och Fauve är några märken som satsar på detaljerade färgrika underkläder och lyxiga shapewears.

Sommaren är snart ett minne blott men vi behöver skydda oss mot solens UV-strålar året runt. Kiehls dagkräm Ultra Light Daily Defences UV-filter ska fungera som skydd så att nya pigmentförändringar inte uppstår på huden. Lätt kräm som kan läggas under din make up. 295 kronor/30 ml.
Spara tid och lägg en mild peeling som verkar över natten. Kiehls Over-Night Biological Peel är snäll mot din hud och innehåller organisk syra som stöder hudens egen exfolieringsprocess. 460 kronor/50 ml.

Vicky Andrén i Chanel. Foto: @Peter Farago
Har du tröttnat på shopping men önskar lägga ögonen på vackra, klassiska plagg? Då är det hög tid att du beger dig till Fotografiska museet i Stockholm och spanar in utställningen Northern Women in CHANEL. Där har fotografen Peter Farago och stylisten Ingela Klemetz-Farago fotograferat klassiska Chanel-kreationer med modeller från Norden och Baltikum på plats i just Skandinavien.
Utställningen pågår till och med 11 september.
Annons:
MEST LÄSTA MODEARTIKLARNA
Annons:
Annons:
EMMAS MODE
Senaste artiklar
Annons:
MEST LÄST I DAG
MODE
MODE
Annons:
SKÖNHET
SKÖNHET
MODE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader