Välgörande mode: 1
Soft Goat är ett medvetet märke som den 23 mars öppnade sin nätbutik med samma namn. Här hittar man tröjor i cashmereull i klassiskt snitt för kvinnor och män. Kollektionen innehåller tre tröjmodeller i allt från svart och grått till knalligt blått och fuchsia.
Priser från 900 kronor. För varje tröja som säljs skänks 10 kronor oavkortat till Barnfondens projekt "Skänk en get".
- Våra produkter kommer från getter och eftersom vi tycker att det är viktigt att ta ett socialt ansvar är det ett självklart val att skänka pengar till Barnfonden och projektet "Skänk en get". På så vis kan vi hjälpa barn och familjer till ett drägligare liv och större möjligheter till att försörja sig själva, säger Stephanie af Klercker, en av grundarna till Soft Goat, i ett pressmeddelande.
Foto: Linus Hallsenius
Välgörande mode: 2
Köp ett par skor & planetra ett träd
Etnies har tillverkat skateboardskor sedan mitten av 80-talet och har sedan starten satsat på komfort, funktion och naturligtvis utseende. Just nu genomför man ett projekt som handlar om att plantera träd i områden där regnskogen skövlats i bland annat Costa rica. Etnies "Buy a Shoe, Plant a Tree" handlar om att man för varje par Jameson 2 Eco som säljs också planterar ett träd i Costa Rica för att på så sätt återskapa regnskogen.
Etnies Jameson2 ECO kostar 800 kronor och finns i butik i månadsskiftet maj/juni. Finns på bland annat Stadium, One Off och Moyo.
Välgörande mode: 3
H&M medverkar för fjärdeåret i UNICEF:s "För varenda unge"-kampanj och bidrar i år med en barnt-shirt med ugglemotiv. Tröjan i ekologisk bomull finns på H&Ms barnavdelningar i storlek 86-128 och kostar 79,50 kronor. 20 procent av försäjningspriset går till UNICEF.
- UNICEF:s arbete världen över är väldigt viktigt och det känns bra att H&M kan hjälpa till och ge våra kunder möjligheten att bidra på flera sätt, antingen genom att köpa den
specialdesignade t-shirten, runda upp växeln eller att köpa UNICEF-nålen”, säger Sofia
Jegerborn, marknadschef H&M Sverige, i ett pressmedelande.
Tröjan finns i butik från och med 31 mars då kampanjen lanseras.
Välgörande för trött vintersjäl
Vacker som en dag är toppmodellen Erin Wasson i Esprits kommande klänningar. Här presenteras enkla modeller i småblommigt och storblommigt i korta och långa längder som man bara längtar efter att kunna använda. Sommar nu tack! I butik1 april.
Etnies grundare Pierre André Senizergues på plats i Costa Rica i färd med att plantera träd. Foto: Etnies
H&M:s UNICEFt-shirt med ugglemotiv. Foto: H&M